Moduł Zarządzanie produkcją 3.0
- Usprawniono okno harmonogramowania szczegółowego. W menu kontekstowym listy zleceń dostępna jest opcja Szukaj zlecenia na wykresie umożliwiająca wyszukanie na wykresie zlecenia produkcyjnego, na którym aktualnie ustawiony jest użytkownik. W odróżnieniu od opcji Szukaj zlecenie (Ctrl+F) nie wymaga ona ręcznego wprowadzania numeru zlecenia.
Zarządzanie produkcją – Zlecenia produkcyjne – Dodano zakładkę Dokumenty logistyczne. Zawiera ona dokumenty logistyczne powiązane z dokumentami magazynowymi wystawionymi do zlecenia produkcyjnego. Jeżeli do dokumentu powiązanego ze zleceniem zostanie wystawiony dokument logistyczny dyspozycji, wówczas taka dyspozycja pojawi się w zakładce Dokumenty logistyczne.
- Na oknie edycyjnym zlecenia produkcyjnego dodano informacje o wydziale produkcyjnym.
- Rozbudowana została funkcjonalność nestingu w kontekście integracji z system Lantek. Słownik Gatunki, w polu Status nestingu dodano wartość Wysłano. Wartość ustawiana jest automatycznie po wysłaniu pliku materiałowego z gatunkiem do programu Lantek.
- Dla nestingu SigmaNest dodano możliwość podpięcia rozwiązania dodatkowego w postaci wtyczki pozwalającej na modyfikację danych w wygenerowanym pliku dyspozycji. Parametr znajduje się w menu: System – Konfiguracja – Ustawienia – Zarządzanie produkcją 3.0 – Wtyczki – Nesting SigmaNest dyspozycje: we(Nesting: TSigmaNestDyspozycja {variant}.
- Wprowadzono zmiany w opcji Sterowanie zasobami dostępnej w menu Zarządzanie produkcją. Od teraz w przypadku, gdy czas zasobu będzie ustawiony zgodnie z definicją czasu pracy zasobu od operacji lub grupy produktów, to podczas zapisu okna sterowania czasy przeliczą się według aktualnego zasobu.
- Usprawniono funkcjonalność Kompetencji zależnych zasobów. Dodano możliwość określenia warunków koniecznych do spełnienia przez kompetencje zależne do wykonania harmonogramowania szczegółowego. W konfiguracji systemu wprowadzono parametr: Ustawienia – Zarządzanie produkcją 3.0 – Technologia – Kompetencje zależne zasobów, muszą spełniać warunek. Może on przyjąć wartości:
- i – wszystkie kompetencje zależne zasobu muszą zostać spełnione przez dany zasób, aby harmonogram szczegółowy przypisał zasób do operacji
- lub – jedna z kompetencji zależnych może być spełniona przez dany zasób, aby harmonogram szczegółowy przypisał zasób do operacji
Moduł Handlowo-Magazynowy
- W mechanizmie tłumaczeń wydruków standardowych dodano możliwość tłumaczenia danych kontrahenta w sekcji Dostawa oraz uzupełniono możliwość tłumaczenia kodu pocztowego z danych kontrahenta.
- Usprawniono mechanizm zamykania inwentaryzacji. Po wprowadzonych zmianach w przypadku, gdy:
- Różnica pomiędzy wartości z dokumentu inwentaryzacji a rozliczeniem inwentaryzacji wynosi od 1 zł do 10 zł
- Wartość całej inwentaryzacji przekracza 100 000 zł
to system wyświetli komunikat z informacją o kwocie różnicy i pozwoli zamknąć inwentaryzację po zaznaczeniu opcji Tak, chcę zamknąć inwentaryzację pomimo tej różnicy.
- Wprowadzono zmiany w generowaniu danych w zestawieniu Obroty według kartotek dla dokumentów sprzedaży. Modyfikacja dotyczy zabezpieczenia przy wyborze grup kartotekowych. Od tej pory system będzie weryfikował czy wśród zaznaczonych grup kartotekowych występują takie, które posiadają wspólny zbiór wartości, czyli zaznaczono grupę nadrzędną oraz jej podrzędną grupę. W przypadku wykrycia takiej zależności system wyświetli komunikat: Zaznaczono grupy, które zawierają się w sobie. Można zaznaczyć tylko grupy, które nie mają części wspólnej.
- Rozszerzono możliwości weryfikacji statusu VAT kontrahenta o dokumenty zamówień do dostawców. W tym celu w konfiguracji systemu: Ustawienia – Kontrahent – Ogólne dodano parametr Podczas wystawiania zamówień do dostawców wyświetlać status VAT kontrahenta. Może on przyjąć wartości:
- Nie (domyślna)
- Tylko przy odczycie w MF/VIES
- Zawsze
- Zawsze gdy status inny niż „czynny/ważny”
Zmiana wartości tego parametru na wartość inną od Nie spowoduje sprawdzanie statusu VAT podczas ręcznego wystawiania zamówień do dostawców.
- Wprowadzono zmiany w opcji Wydruki inwentaryzacji w przypadku magazynów z obsługą stanów logistycznych. Od teraz wydruk Podsumowanie inwentaryzacji według dostaw przestanie być dostępny. Ze względu na specyfikę takich magazynów, prezentował analogiczne informacje jak wydruk Podsumowania inwentaryzacji.W przypadku inwentaryzacji na magazynach bez ww. ustawienia, menu wydruków pozostało bez zmian.
- Wprowadzono zmiany w mechanizmie pobierania dokumentów do deklaracji INTRASTAT. Od teraz dokumenty ZDNW (Zwrot towaru dostawcom – nabycie wewnątrzwspólnotowe) będą uwzględniane w deklaracji INTRASTAT – Wywóz. System uwzględni dokument w deklaracji zgodnie ustawieniami na zakładce UE, bez konieczności wcześniejszego uzupełnienia ZDNW korektą faktury.
- Wprowadzono usprawnienie dla drukarek fiskalnych w zakresie wydruku. W definicji drukarki fiskalnej, dostępnej z poziomu menu Słowniki – Słowniki systemowe – Drukarki fiskalne, na zakładce 2 Dodatkowe dodano parametr Drukarka z buforem wydruków. Parametr ten jest wykorzystywany w przypadku wykrycia braku papieru w drukarce podczas wydruku paragonu. Bufor pozwala na dalszy wydruk paragonu fiskalnego po wymianie papieru. Zaznaczenie parametru spowoduje, że w opisanej sytuacji program wyświetli komunikat: Drukarka zgłosiła brak papieru. Zanim zamkniesz to okno, proszę najpierw wymienić rolkę papieru i sprawdzić czy dokument poprawnie wydrukował się. W zależności od statusu dokumentu w oknie komunikatu należy wybrać jedną z opcji:
- Fiskalny – wybór tej opcji oznacza, że dokument fiskalny został wydrukowany w całości i został zafiskalizowany. W systemie Prestiż zostanie on oznaczony jako Fiskalny wydrukowany.
- Anulowany – wybór tej opcji oznacza, że dokument fiskalny nie został wydrukowany w całości lub nie wydrukował się wcale. W systemie prestiż otrzyma ona status Fiskalny niewydrukowany, a ikona fiskalizacji zmieni kolor na czerwony. W tej sytuacji użytkownik będzie miał możliwość ponownego wydruku i fiskalizacji dokumentu.
- Wyświetlenie komunikatu oraz odpowiedź użytkownika zapisywane są w rejestrze operacji.
- Usprawniono działanie okien Grupowe ustawianie danych kartotek i Grupowe ustawianie danych zleceń. Zmiany wprowadzone w mechanizmie zakładania tabel w bazie danych zapobiegają powstawaniu blokad w przypadku jednoczesnego wykonywania tej samej operacji przez kilku użytkowników.
- Usprawniono obsługę kartotek powiązanych. Od teraz w menu Słowniki – Spis kartotek magazynowych – Podstawowe – Operacje grupowe – opcja Grupowe ustawianie danych została rozszerzona o sekcję Kartoteki powiązane, znajdującą się na zakładce 7 Inne. Po zaznaczeniu pola Dodaj kartotekę powiązaną możliwe jest wskazanie pozycji ze spisu kartotek, określenie mnożnika oraz czy wskazana kartoteka ma być domyślna.
- Rozszerzono zakres danych dotyczących rozchodów na dokumentach FWZ. W oknie dostawy dostępnym z poziomu menu kontekstowego – Pokaż – Pokaż dostawy możliwy jest teraz podgląd dostaw pobranych na uzupełnione dokumenty WZ.
- Wprowadzono zmiany w mechanizmie Grupowej realizacji WZ w zakresie pobierania danych dostawy. Od teraz w przypadku realizacji dokumentów zawierających usługi, powiązanych z zamówieniem od odbiorcy, w celu pobrania danych na zakładkę Dostawa należy w oknie realizacji dokumentów zaznaczyć parametry:
- Realizacja zamówienia (realizacja pozycji usługowych) oraz
- Pobierz dane z powiązanego zamówienia
Brak zaznaczenia opcji Pobierz dane z powiązanego zamówienia skutkował będzie wprowadzeniem na fakturę do WZ parametrów dostawy pobranych z dokumentu WZ. W przypadku ręcznej realizacji pozycji usługowych na fakturze, za pomocą opcji Realizuj zamówienia (Ctrl+R), dane z zakładki Dostawa nie będą pobierane z zamówienia.
- Na oknach Lista powiązanych pozycji zamówień od odbiorców oraz Pozycje zamówień od odbiorców – do utworzenia zamówienia do dostawców, dostępnych z poziomu menu Zakup – Zamówienia do dostawców – Dodaj – Dodaj pozycję – Powiązania z zamówieniami, dodano możliwość wybrania kolumn cech pozycji i dokumentów.
- Usprawniono funkcjonalność List przewozowy dostępną w menu Sprzedaż. Zmiany dotyczą pola Kontrahent -przewoźnik w kontekście transportu zewnętrznego:
- zmieniono rodzaj pola z listy rozwijanej na pole wyszukiwania. Umożliwia ono wyszukanie kontrahenta po wpisaniu nazwy, części nazwy lub numeru oraz za pomocą okna wyszukiwania kontrahentów
- pod klawiszem F6 dostępna jest opcja wywołania okna wyszukiwania kontrahenta
- pod klawiszem DEL dostępna jest opcja usuwania z pola wprowadzonych danych kontrahenta
- Usprawniono wprowadzanie danych na uproszczonym oknie potwierdzania paragonu, dostępnym po włączeniu parametru w konfiguracji systemu Ustawienia – Dokumenty – Edycja dokumentu – Uproszczone okno potwierdzenia paragonu. Jeśli suma wpisanych rozliczeń będzie mniejsza od kwoty do zapłaty, system będzie przechodził pomiędzy kolejnymi polami kwotowymi (Wpłata gotówki, Terminal-karta). W przypadku całkowitego pokrycia kwoty do zapłaty przez rozliczenia, system ustawi się na przycisku Zapisz.
- Rozszerzono możliwości Kontraktów z odbiorcami. W oknie edycyjnym, na zakładce Dodatkowe, dodano sekcję Powiązania ogólne, która umożliwia powiązanie kontraktu z innymi dokumentami wystawionymi w systemie.
- Sprzedaż – Dokumenty sprzedaży. Na dokumentach realizujących zamówienia od odbiorców, które bezpośrednio wynikają z kontraktów z odbiorcami dodano możliwość usunięcia powiązania pozycji dokumentu wydania towaru z pozycją kontraktu. Opcja dostępna jest menu kontekstowym okna Dodatkowe > Zmiana danych na pozycji > Odepnij realizację pozycji kontraktu. Czynność ta jest zapisywana w rejestrze operacji dokumentu. Pozycja, która została odpięta nie będzie wpływała na stan realizacji kontraktu, mimo, że na zamówieniu od odbiorców powiązanie danej pozycji z kontraktem będzie widoczne.
Moduł CRM
- Rozbudowano graficzne zarządzanie projektem. Dodano opcję Ustal filtr dostępną w oknie CRM – Zarządzanie projektem – Projekty. Funkcjonalność uruchamiana jest za pomocą ikony na pasku zadań lub opcji w menu kontekstowym okna.
Umożliwia ona nałożenie wizualnego filtru na wykres w kontekście wybranych wartości:- Typ zdarzenia
- Główny prowadzący / wykonawca
- Operator
Moduł Finanse-Księgowość
- Wprowadzono zmiany w mechanizmie wysyłki korekty deklaracji CIT-8 (32). Od teraz podczas zatwierdzania formularza system wyświetli komunikat: Składasz korektę deklaracji. Czy chcesz do niej dodać uzasadnienie przyczyny korekty deklaracji (załącznik ORD-ZU)?
Okno komunikatu zawiera przyciski:- Podgląd – wyświetla załącznik ORD-ZU. W celu edycji jego treści należy w formularzu CIT-8 przejść do menu Wydruki dodatkowe → Uzasadnienie przyczyn korekty deklaracji (ORD-ZU) – wydruk.
- Tak – wybór przycisku skutkuje zatwierdzeniem deklaracji wraz załącznikiem ORD-ZU
- Nie – przycisk zatwierdza deklarację bez załącznika ORD-ZU
- Anuluj – powrót do okna edycyjnego deklaracji CIT-8
- Podgląd – wyświetla załącznik ORD-ZU. W celu edycji jego treści należy w formularzu CIT-8 przejść do menu Wydruki dodatkowe → Uzasadnienie przyczyn korekty deklaracji (ORD-ZU) – wydruk.
- Udostępniono nową wersję deklaracji VAT-14 (4). Formularz dostępny jest w menu: Sprawozdania → Deklaracje.
- Zaktualizowano słownik Oznaczenie dokumentów dla JPK zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2022 r. Od teraz dla oznaczeń RO i WEW obowiązują nazwy odpowiednio:
- RO – dokument zbiorczy o sprzedaży z kas rejestrujących
- WEW – Oznaczenie wewnętrznego dowodu sprzedaży/zakupu
- Wprowadzono zmiany w sposobie wystawiania korekty deklaracji CIT-8 (32). Modyfikacja dotyczy załącznika Uzasadnienie przyczyn korekty deklaracji (ORD-ZU). Od teraz treść uzasadnienia możliwa jest do uzupełnienia wyłącznie bezpośrednio na formularzu wydruku załącznika. Oznacza to, iż w celu dodania treści uzasadnienia korekty należy przejść w opcji wydruków dodatkowych do formularza ORD-ZU, a następnie w polu 13. Treść uzasadnienia wprowadzić stosowne zapisy.
- Usprawniono generowanie deklaracji JPK w strukturze Wyciągi bankowe (JPK-WB). Od tej pory w przypadku, gdy nr IBAN rachunku nie będzie zawierał kodu kraju, to system podczas generowania pliku pobierze kod kraju wskazany w definicji banku. Wprowadzona zmiana zapobiega nieprawidłowościom podczas walidacji wygenerowanego pliku.
- Rozbudowano możliwości dokumentów Polecenia Księgowania. Od teraz podczas kopiowania dokumentu PK lub wystawiania storna przenoszone będą również cechy dokumentu oraz cechy pozycji.
- Dodano możliwość zmiany miesiąca VAT na dokumentach korekt VAT sprzedaży/zakupu. Zmiany dotyczą korekt wystawianych za pomocą opcji: Dokumenty – Korekty – Wyksięgowanie przeterminowanych dokumentów
- W przypadku zmiany miesiąca VAT na inny niż wynikający z daty program automatycznie wystawi dokument PKVAT.
Moduł Kadry i Płace
- Wprowadzono zmiany w sposobie generowania formularzy Wniosku o dofinansowanie Wn-D i Inf-D-P. W oknie Eksport do SODiR On line dodane zostało pole Limit kosztów płacy umożliwiające wybór wartości 90% lub 75%.
Domyślnie pole to przyjmuje wartość zgodnie z ustawieniami w danych firmy, na zakładce 4 Działalność:- gdy firma jest Zakładem Pracy Chronionej, to limit kosztów płacy domyślnie automatycznie jest na wartość 90%
- w przypadku braku oznaczenia dot. ZPCH, system automatycznie ustawia wartość pola Limit kosztów płacy na wartość 75%
- Zaktualizowano podstawę prawną na wydruku Skierowanie na badanie lekarskie, dostępnym w menu Zestawienia → Zestawienia kadrowe.
- Wprowadzono nowe wartości stałych płacowych:
- Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, z wypłatami z zysku, w poprzednim kwartale (PRC_MC_WYZ) – od 01.10.2023 obowiązuje wartość 7 465,32 zł
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w poprzednim kwartale (PRC_MSC_WY) – od 01.09.2023 obowiązuje wartość 7 194,95 zł
- Minimalne wynagrodzenie uczniów od 01.12.2023 wynosi:
- 1 rok nauki (UCZEN_1) – 575,60 zł
- 2 rok nauki (UCZEN_2) – 647,55 zł
- 3 rok nauki (UCZEN_3) – 719,50 zł
- Procent waloryzacji zasiłku rehabilitacyjnego (PREHAB) – od 01.01.2024 obowiązuje wartość 101%
- Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej (PROG_WY) od 01.01.2024 wynosi 7 824,00 zł
- 30-krotna średnia krajowa (30XSR) od 01.01.2024 r. wynosi 234 720,00 zł
- Podczas dodawania pierwszego zaszeregowania w pierwszym angażu dodano weryfikację wieku pracownika. Przy próbie zapisu danych dodano komunikat dla osób poniżej 26 roku życia z umową o pracę lub umową zlecenie, dla których wybrano naliczanie podatku.
-
Wprowadzono zmiany w funkcjach umożliwiających tworzenie indywidualnych wzorów obliczeń składników płacowych. Dodano funkcję D_ABSENCJI, która zwraca ilość dni absencji w dniach roboczych
Ponadto zmodyfikowano funkcję G_ABSENCJI, za pomocą której pomijane są symbole absencji związane z pracą – uwzględniane dotychczas symbole rozszerzono o symbol Praca zdalna.
- System – Definicje list. Usprawniono mechanizm importu składników płacowych. Dla wpisów powstałych z importu dodano rejestr operacji.
- Umożliwiono odrzucenie wniosku wysłanego z Panelu Pracownika. W oknie edycyjnym wysłanego dokumentu dodano przycisk Odrzuć. Opcja jest dostępna dla wniosków:
- Dowolny
- Dowolny z akceptacją
- O zmianę/korektę danych osobowych
- O zmianę numeru konta
- O zmianę Urzędu Skarbowego
- O ubezpieczenie członka rodziny
- O zaświadczenie o zarobkach
- O zaświadczenie o zatrudnieniu
- W mechanizmie realizacji wniosku o urlop wypoczynkowy (menu programu: Panel Pracownika → Wnioski pracownicze) dodane zostało zabezpieczenie przed usunięciem symbolu Urlop wypoczynkowy (U) w wywołanym oknie absencji. W przypadku próby zapisu nieprawidłowych danych system wyświetli komunikat: Usunięto wszystkie dni z wniosku, realizacja wniosku nie jest możliwa.
- W sekcji Niepełnosprawność zmieniono pole Sposób rozliczania z PFRON na Wysyłaj do INF-D-P. Nowe pola może przyjąć wartości: nie wysyłaj lub wysyłaj (domyślna). Pozostawienie wartości Nie wysyłaj będzie nadal skutkować niewysłaniem danych danej osoby do INF-D-P. Podczas dodawania nowego pracownika parametr ustawi się domyślnie na wysyłaj. Ponadto podczas eksportu do SODiR, system będzie weryfikował również inne dane dotyczące niepełnosprawności pracownika.
- Słownik kodów ZUS został rozszerzony o nowe kody obowiązujące od 5 sierpnia 2023 r.:
Kody tytułów ubezpieczenia:- 0942 – osoba niepobierająca zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego z przyczyn określ. w art. 27 ust. 1 pkt 3-6 i ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, niepodlegającą obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, której nie dotyczy obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.
- 1823 – student lub doktorant, który odbywa kształcenie w Rzeczypospolitej Polskiej, absolwent, który odbywa w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowy staż, oraz odbywający kursy języka polskiego lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim, o którym mowa w art. 3 ust,. 1 pkt 3a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Kody świadczenia/przerwy:
- 131 – urlop opiekuńczy w rozumieniu art. 1731 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 – Kodeks pracy
- 337 – zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem posiadającym zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”
- 338 – zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego przysługującego w wymiarze do 9 tygodni na podstawie art. 1821a § 4 albo art. 183 § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy
- 339 – wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem posiadającym zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu konie w ciąży i rodzin „Za życiem”
- 340 – wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego przysługującego wymiarze do 9 tygodni na podstawie art. 1821a § 4 albo art. 183 § ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy
Ponadto zaktualizowane zostały opisy do niektórych kodów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 3 lipca 2023 r.
- Dodano nowe wartości stałych płacowych:
- Minimalne wynagrodzenie uczniów – od 01.09.2023 r. obowiązują wartości:
- 1 rok nauki – 560,45 zł
- 2 rok nauki – 630,52 zł
- 3 rok nauki – 700,58 zł
- Najniższa krajowa (NAJNI) – dodano wartości:
- Od 2024-01-01 do 2024-06-30 obowiązuje kwota 4242 zł
- Od 2024-07-01 do 2024-31-12 obowiązuje kwota 4300 zł
- Najniższa stawka godzinowa (NAJNI_ZL):
- Od 2024-01-01 do 2024-06-30 obowiązuje kwota 27,70 zł
- Od 2024-07-01 do 2024-31-12 obowiązuje kwota 28,10 zł
- Limit składek na związki zawodowe podlegających odliczeniu od dochodu (ZWZ_LIMIT) – od 2024-01-01 obowiązuje wartość 840 zł
- Podstawa wymiaru ubezpieczeń społecznych dla nowych firm (WLASCN) – od 2023-07-01 obowiązuje wartość 1080 zł
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w poprzednim kwartale (PRC_MSC_WY) – od 2023-09-01 obowiązuje wartość 7005,76 zł
- Świadczenie urlopowe (SWIAU) – od 2023-07-01 obowiązuje wartość 1704,87 zł
- Ponadto zaktualizowano wartości dla: Najniższa emerytura (NAJNI_EMER), Wychowawczy-mężatka (WYCHO), Wychowawczy-samotna matka (WYCHOS), Pielęgnacyjny (PIELE), Dodatek za kształcenie i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego do lat 5 (DRRHDO5), Dodatek za kształcenie i rehabilitację dziecka powyżej 5 lat (DRRHPO5), Zasiłek stały z pomocy społecznej (KZAPOS), Procent waloryzacji zasiłku rehabilitacyjnego (PREHAB).
- Minimalne wynagrodzenie uczniów – od 01.09.2023 r. obowiązują wartości:
- Wprowadzono zmiany w wyliczaniu stawki zasiłku w przypadku pracowników oddelegowanych. Od teraz w przypadku, gdy w miesiącu uwzględnionym przy obliczaniu stawki zasiłku, pracownik był w delegacji (na liście płac naliczony został składnik Dieta (DELG_DIETA)), to podstawą do wyliczenia stawki zasiłku będzie Wyliczona podstawa zasiłku (PODST_ZASI). Standardowe składniki będą uwzględniane w stawce zasiłku, gdy na listach płac pracownika składnik Dieta pozostanie bez wartości.
- Wprowadzono zmiany w oknie Zaszeregowanie w ramach angażu. Dostępny wcześniej znacznik Zgoda na pracę w godzinach nadliczbowych i nocnych został zmieniony na pole z listą wartości do wyboru:
- Brak zgody na pracę w godzinach nadliczbowych i nocnych
- Zgoda na pracę w godzinach nadliczbowych
- Zgoda na pracę w godzinach nocnych
- Zgoda na pracę w godzinach nadliczbowych i nocnych
- Dostosowano program do zmian w przepisach wynikających z ustawy z 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Wprowadzone zostały nowe składniki i stałe płacowe umożliwiające naliczanie wynagrodzeń dla kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe zgodnie z nowymi regulacjami. Zaktualizowany opis funkcjonalności dostępny jest pod linkiem: https://portalklienta.streamsoft.pl/faq/rozliczanie-delegacji-i-diet-pracownikow-oddelegowanych-do-krajow-ue/
- Dodano nową opcję do realizacji wniosku pracowniczego dostępnego w menu modułu Kadry i Płace: Panel Pracownika → Wnioski pracownicze. Od teraz w przypadku wniosków, które zostały zatwierdzone i zrealizowane dostępna jest opcja Anuluj. Zastosowanie tej opcji w module skutkować będzie nadaniem statusu wniosku: Anulowany przez kadry.
Ponadto na pasku ikon okna dodane zostały przyciski: Anulowany przez pracownika oraz Anulowany przez kadry, które pozwalają na filtrowanie wniosków o tym statusie.
- Formularz INF-1, dostępny w menu Płace – PFRON zaktualizowano zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dn. 27 kwietnia 2023 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (Dz.U. 2023 poz. 827).
- Dodano nowe kody tytułu ubezpieczenia, które obowiązywać będą od 2024 r.:
- 1430 – osoba pobierająca świadczenie wspierające
- 1431 – osoba niepodejmująca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające
- Wprowadzono normy czasu pracy obowiązujące w roku 2024.
- W oknie ewidencji godzin pracownika dodano przycisk Usuń godziny umożliwiający usunięcie godzin w całym miesiącu dla wzorców obsługujących import z urządzeń RCP (Rejestracja Czasu Pracy).
Opcja ta usuwa godziny przepracowane oraz wpisy o nadgodzinach. Przycisk widoczny jest dla użytkowników posiadających uprawnienie Godziny – umożliwiaj usunięcie godzin przyciskiem.
Uwaga! Dla użytkowników z grupy Administratorzy prawo do opcji jest domyślnie zabrane.
- Wprowadzono ograniczenia oraz bieżący podgląd rozliczeń dla nieobecności z powodu siły wyższej. W oknie Absencje dodano sekcję Siła wyższa prezentującą typ rozliczenia nieobecności (dzienne lub godzinowe) oraz ilość wykorzystaną i pozostałą.
System weryfikuje wykorzystanie absencji i w przypadku przekroczenia limitu wyświetla komunikat.
- Wprowadzono zmiany dotyczące danych osób reprezentujących firmę, występujących na wydrukach kadrowych. Od teraz możliwe jest wprowadzenie maksymalnie 3 osób reprezentujących firmę. W tym celu zmodyfikowano pole na zakładce 5 Dane do PIT-ów, wydruków dostępnej w oknie Dane firmy.
Na wydrukach dokumentów zawierających informację o osobach reprezentujących, np. Umowa o pracę, rozbudowano pole Osoba reprezentująca. Zawiera ono wszystkie osoby wprowadzone w danych firmy i umożliwia zaznaczenie tych, które mają znaleźć się na wydruku.
- Wprowadzono usprawnienia w zakresie obsługi, rozliczeń pracowników z niepełnosprawnością, generowania zestawień oraz wykonywania sprawozdań dla PFRON. Udostępniono między innymi:
- nowy parametr w konfiguracji: Ustawienia – Obsługa – Dane o niepełnosprawności pobieraj
- nowe pola w danych kadrowych na zakładce Niepełnosprawność informujące o okresie obowiązywania orzeczenia, jego stopniu i typie
- w słowniku schorzeń dodano nowe pola informujące o rodzaju schorzenia
- udoskonalono zestawienie Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych
- nowe formularze: Informacja półroczna INF-W, Informacja miesięczna INF-1
- nowe stałe płacowe oraz składniki płacowe do rozliczania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
Pełen opis funkcjonalności jest dostępny w poniższym linku: https://portalklienta.streamsoft.pl/faq/zmiany-w-zatrudnianiu-osob-niepelnosprawnych-w-systemach-streamsoft/
Moduł DMS
- Wprowadzono modyfikacje w mechanizmie zmiany ścieżki akceptacji obiegu DMS na etapie inicjatora. Od teraz podczas zmiany ścieżki akceptacji przez inicjatora za pomocą opcji Wybierz ścieżkę akceptacji dostępnej w oknie obiegu DMS, na zakładce 3 Ścieżka akceptacji, system usunie wartości atrybutów za wyjątkiem tych wprowadzonych przez inicjatora. Wprowadzona zmiana ma zastosowanie w przypadku, gdy obieg DMS zostanie wycofany do wcześniejszych etapów, np. w celu poprawy błędnie wskazanej ścieżki akceptacji.
- Rozszerzono możliwości ścieżki akceptacji Ad-Hoc w kontekście przekazania do grupy operatorów. Od teraz podczas przekazania obiegu DMS na etap akceptacji ze wskazaniem grupy operatorów, system wyświetli okno Dodatkowe parametry, w którym użytkownik ma możliwość wskazania liczby wymaganych akceptacji, np. 1 z 3.
- Wprowadzono zmiany w zakresie atrybutów do obiegu DMS. Dodano możliwość definiowania dodatkowych atrybutów dla obiegu zewnętrznego. W tym celu w menu Słowniki wprowadzony został słownik Atrybuty obiegu.
Zawiera on predefiniowane atrybuty dostępne z poziomu definicji Rodzaju obiegu dokumentu – na zakładce Atrybuty oraz dodatkowo: - Nazwa banku
- Numer konta
- Kwota do przelewu
- Nazwa banku (VAT)
- MPP
- Kwota VAT
Słownik ma charakter otwarty i umożliwia definiowanie przez użytkownika nowych atrybutów typu: tekst, liczba (całkowita lub o określonej precyzji), logiczny lub data. Dla wszystkich atrybutów dodano mechanizmy ograniczające uprawnienia do edycji wartości atrybutów w kontekście określonego użytkownika lub grupy użytkowników.
Kontrola ta definiowana może być dwupoziomowo:
- w Module Administratora za pomocą prawa do opcji dla grup użytkowników → Firma→ …→ Kontrola uprawnień w kontekście etapu i operatora wprowadzającego wartość i/lub
- w definicji Atrybutu obiegu na zakładce Uprawnienia, gdzie dostępne są trzy poziomy uprawnień: Brak prawa, Oglądanie oraz Oglądanie i edycja. Od uprawnień tych uzależniona będzie widoczność atrybutu w oknach DMS – Obieg i DMS – Akceptacja obiegu.
Szczegółowy opis kontroli uprawnień od edycji wartości atrybutów znajduje się w linku: https://portalklienta.streamsoft.pl/faq/kontrola-uprawnien-do-edycji-wartosci-atrybutow-w-obiegu-dms/
- W definicji Ścieżki akceptacji umożliwiono zdefiniowanie przekazania do inicjatora (rodzaj przekazania Ad-Hoc) na etapie akceptacji. Dodatkowo obecne przekazanie Ad-Hoc do operatora lub grupy rozszerzono o możliwość określenia jednej z wartości:
- Operator lub grupa – wybór tej wartości zachowa dotychczasowe działanie parametru, co oznacza, że podczas akceptacji pojawi się okno z wyborem rodzaju słownika: Operatorzy lub Grupy operatorów. Następnie aktualny operator wskaże kolejny etap akceptacji w wybranym wcześniej słowniku.
- Operator – podczas akceptacji obiegu od razu wyświetlony zostanie słownik Operatorzy celem wskazania kolejnego etapu akceptacji
- Grupa operatorów – podczas akceptacji obiegu od razu wyświetlony zostanie słownik Grupy operatorów celem wskazania kolejnego etapu akceptacji
- Usprawniono funkcjonalność Zapisz do pliku dostępną dla dokumentacji dołączanej do obiegu DMS. Od teraz działanie opcji obejmuje również metodę przechowywania dokumentacji jako ścieżki do pliku. Użycie opcji Zapisz do pliku w stosunku do dokumentacji przechowywanej w tej formie skutkować będzie skopiowaniem pliku z lokalizacji zapisanej jako link do katalogu określonego przez użytkownika.
Moduł Rozrachunki
- Wprowadzono zmiany w działaniu programu do importu wyciągów bankowych MT940_2PCSQL.exe. Od teraz program będzie rozpoznawał daty zamknięcia wyciągu bankowego. Zmiana dotyczy wszystkich formatów MT940 z wyjątkiem:
- MT940 (BPH)
- Videotel (MT940)
- CorpoInterComp (MT940)
- CitiBank Handlowy (MT940)
- Usprawniono zestawienie Stan rozrachunków na dany dzień. Dla wydruku Potwierdzenie sald dla kontrahentów z zerowymi saldami dodano możliwość zmiany zakresu dat rozliczeń.
Dodatkowo dodano wydruk: Potwierdzenia sald dla kontrahentów bez rozrachunków.
Moduł Serwis
- Udostępniono nową wersję modułu Serwis. Wersja 2.0 dostępna jest po włączeniu parametru w konfiguracji systemu “System – Konfiguracja – Ustawienia – Serwis – Ustawienia – Wersja serwisu”, który dostępny jest bez konieczności logowania się hasłem serwisowym. Moduł Serwis 2.0 wprowadza możliwość:
- dodania do zlecenia serwisowego wielu przedmiotów
- realizacji zlecenia serwisowego w walucie
- integracji modułu z aplikacją mobilną
- serwisu własnych środków trwałych, wyposażenia, produktów, samochodów służbowych wraz z monitorowaniem historii serwisowej
Ponadto wprowadzono zmiany:
- parametry dotyczące m.in. domyślnych dokumentów do wystawienia, powiązań z CRM, sposobu rozliczania – zostały przeniesione z konfiguracji systemu do definicji rodzaju zlecenia
- dodano możliwość wystawienia faktury do wielu zleceń serwisowych tego samego kontrahenta, w tym do zleceń posiadających różne sposoby rozliczenia: płatne i bezpłatne
- dodano możliwość wykonania rezerwacji dostaw dla materiałów na poziomie kalkulacji zlecenia serwisowego.
Więcej informacji o możliwościach i obsłudze modułu Serwis 2.0 znajduje się w dokumentacji dostępnej pod linkiem: https://portalklienta.streamsoft.pl/dokumentacja/
Moduł Raporty i Formularze
- Dla zestawień definiowanych w formacie Jasper dodano możliwość zapisania formularzy, pomimo wystąpienia nieprawidłowości podczas walidacji. Pozwala to na zapis formularza na aktualnym etapie tworzenia, bez utraty dotychczas wprowadzonych danych.
Moduł Wspólne
- Rozbudowano mechanizmy rejestracji zdarzeń w systemie. W Module Administratora rejestrującą wywołanie niektórych opcji w systemie. Jest ona dostępna w menu Rejestry – Statystyki wywołań opcji. Domyślnie rejestrowane jest wykorzystanie:
- wydruków definiowanych
- formularzy definiowanych
- zestawień proceduralnych
Widok statystyk jest dostępny po logowaniu serwisowym. Prezentuje on dane dotyczące: ID, opisu i rodzaju opcji, ilości wywołań oraz daty pierwszego uruchomienia. W szczegółach u dołu na zakładce Ostatnie wywołania znajdują się informacje o dacie ostatnich 10 uruchomień danej opcji oraz stanowisku i użytkowniku, który je wywołał.
Sterowanie aktywnością mechanizmu rejestracji wykonywania opcji odbywa się za pomocą parametru w konfiguracji bazy firmowej System – Konfiguracja – Ustawienia – System – Rejestruj wykonanie niektórych opcji systemu. Domyślnie opcja jest włączona.