Handlowo-Magazynowy

Zmiany w oznaczaniu dokumentów wysłanych e-mailem

Zmodyfikowano sposób oznaczania dokumentów sprzedaży wysłanych e-mailem. Od teraz w przypadku ustawienia parametrów w danych kontrahenta dot. sposobów obsługi wydruku na wartość „Zapis na dysku i wysłanie e-mail”, system nie będzie usuwał znacznika w kolumnie „Drukuj”, dostępnej w widoku okna dokumentów. Pole to będzie modyfikowane tylko i wyłącznie w przypadku wydruku dokumentu. Do kontroli wysyłki za pomocą poczty elektronicznej służy kolumna „Wysłano e-mailem”.

 

Dodawanie zdjęć do kartotek

Wprowadzono usprawnienia w zakresie dodawania zdjęć kartotek. W przypadku dodawania pliku większego niż 75% maksymalnego rozmiaru określonego w parametrze konfiguracji systemu: “Ustawienia – Kartoteki magazynowe – Edycja – Maksymalny rozmiar zdjęcia umieszczonego w bazie (KB)” wyświetlany będzie komunikat: Podany plik jest większy niż… KB. Czy na pewno chcesz go dodać?”.

 

Towary handlowe na fakturach zaliczkowych

Wprowadzono zmiany do wydruku dokumentu Faktury zaliczkowej w trybie nowego wyglądu formularza. Od tej pory, w przypadku występowania na dokumencie towarów handlowych, na wydruku dokumentu nie będą prezentowane podpozycje towaru.

 

Dokumenty w procedurze OSS

  • Usprawniono rozpoznawanie transakcji w procedurze OSS, w przypadku gdy w konfiguracji systemu parametr “Ustawienia – Drukarka fiskalna – Ustawienia globalne – Fiskalizować wszystkie dokumenty sprzedaży” był ustawiony na TAK. Po wprowadzonych zmianach, podczas wystawiania faktury zaliczkowej na kontrahenta z zagranicy nieprowadzącego działalności gospodarczej, system ustawi ewidencję VAT „33.Transakcja zagraniczna.”. Wcześniej przypisywana była ewidencja dla transakcji krajowej, co po powodowało niewłaściwe ujęcie dokumentu w deklaracjach VAT.
  • Zoptymalizowano rozpoznawanie transakcji OSS w przypadku wielokrotnej edycji danych kontrahenta oraz wystawianego dokumentu. Od teraz, gdy użytkownik na dokumencie sprzedaży wystawionym na kontrahenta jednorazowego dokona:
    • Zmiany kraju w danych kontrahenta
    • Edycji kraju przeznaczenia
    • Zmiany kraju stawek VAT

    System odczyta zaktualizowane wartości pól i na ich podstawie przypisze właściwą ewidencję VAT „Transakcja zagr.” i uwzględni dokument w deklaracji VIU-DO.

 

Stawki VAT w danych kartoteki

Zmodyfikowano działanie pola „Stawka VAT” w oknie Danych kartoteki w kontekście stawek VAT zagranicznych. Od teraz, w przypadku zdefiniowania najpierw stawki VAT zagranicznej, a następnie stawki VAT polskiej, pole prezentować będzie zawsze stawkę polską. Jeśli użytkownik zdefiniuje na kartotece tylko stawki zagraniczne, to pole pozostanie bez wartości. Wprowadzone zmiany zapobiegają przypisywaniu zagranicznych stawek VAT na dokumentach dla transakcji krajowych.

 

Oznaczenia dokumentów dla JPK

Rozszerzono działanie opcji „Grupowa poprawa oznaczeń dokumentów dla JPK” dostępnej w menu podręcznym w oknie Dokumentów sprzedaży. Od teraz znacznik „Dokument dla raportu okresowego sprzedaży (RO)” będzie przypisywany również do dokumentów korekt paragonów (KPAR).

 

Cechy kontrahentów

Rozbudowano możliwości edycji cech kontrahentów. Dla cechy typu „Liczba” dodany został parametr „Brak wartości domyślnej”, domyślnie jest on zaznaczony i powoduje wykasowanie domyślnie wprowadzanej wartości „0,00” oraz zablokuje możliwość wprowadzenia innej wartości. Parametr ten usprawnia działanie tego typu cechy oznaczonej jako wymagana – wcześniej domyślnie ustawiana wartość „0,00” skutkowała brakiem komunikatu i zapisaniem danych, w przypadku gdy cecha wymagana nie została uzupełniona przez użytkownika. W celu podania wartości domyślnej w definicji cechy należy odznaczyć parametr.

 

Kraj pochodzenia w oknie Spisu kartotek magazynowych

Usprawniono działanie kolumn „Kraj pochodzenia” oraz „Kod kraju pochodzenia” w oknie Spisu kartotek magazynowych. Po wprowadzonych zmianach w kolumnach prezentowany będzie kraj pochodzenia oznaczony w kartotece jako „domyślny”, a w przypadku edycji danych kartoteki (np. dodania listy krajów) wartość pola w widoku okna będzie aktualizowana.

 

Rezerwacja dostaw na Zamówieniach od odbiorców

Dodano komunikat przy zapisie pozycji zamówienia od odbiorców w przypadku, gdy na zakładce „Rezerwacje dostaw” nie będzie możliwości dodania/poprawy rezerwacji dostawy (np. brak stanu dostępnego lub stan dostępny do rezerwacji jest mniejszy od zadanej ilości). Od teraz w takiej sytuacji system wyświetli komunikat „Nie można zarezerwować na magazynie zadanej ilości. Stan dostępny byłby < 0”.

 

Tłumaczenie wydruków dokumentów

Mechanizm tłumaczenia wydruków standardowych dokumentów na języki obce rozbudowano o możliwość tłumaczenia indeksów kontrahenta.

Finanse i Księgowość

CIT-8

  • Dodano możliwość wystawienia deklaracji CIT-8 (31) za rok 2021, obowiązującej od 1.01.2022.
  • Rozszerzono mechanizm weryfikacji poprawności danych przy zatwierdzaniu deklaracji CIT-8. Od teraz, gdy dodany zostanie załącznik CIT-8/O z wartościami w polach 72 i 73, system będzie dodatkowo sprawdzał czy uzupełniony został tytuł w polu 71. W przypadku braku wartości tego pola w załączniku, zatwierdzenie deklaracji CIT-8 zostanie zablokowane, a system wyświetli komunikat: Należy uzupełnić pole 71 załącznika CIT-8/O „Inne dochody (przychody) wolne (zwolnione) od podatku, w tym na podstawie odrębnych ustaw”.

 

Usprawnienia w JPK-V7

  • Usprawniono generowanie pliku XML dla JPK_V7. Po wprowadzonych zmianach program będzie usuwał z pól XML nieprawidłowe znaki, które uniemożliwiają poprawną walidację pliku.
  • Zoptymalizowano odczyt statusów VAT/VIES kontrahentów z poziomu okna „Kreator JPK-V7” w przypadku bardzo dużej ilości rekordów do sprawdzenia. Przed wprowadzeniem modyfikacji, w takich przypadkach system mógł prezentować informację o braku gotowości statusów kontrahentów.
  • Rozbudowano możliwość edycji dokumentów pobranych do JPK. Od teraz w Kreatorze JPK_V7, na zakładkach „Ewidencja podatku należnego” i „Ewidencja podatku naliczonego” pod prawym przyciskiem myszy dostępna jest opcja „Popraw”, która umożliwia edycję pól w pojedynczym dokumencie. Wcześniej dostępna była opcja grupowej poprawy dokumentów. Zmianie nie uległ charakter dokonywanej poprawy – modyfikacje są wprowadzane na kopii rejestru (dokumentach pobranych do JPK_V7) i nie zostaną one odzwierciedlone w dokumentach istniejących w systemie.

 

JPK-KR

Przy generowaniu JPK-KR dodano zabezpieczenie w polu dotyczącym opisu dziennika. Od teraz w przypadku wprowadzenia znaku spacji w tym polu, w generowanym pliku XML przypisany zostanie znacznik „brak”. Umożliwi to prawidłową walidację zgodności pliku ze schematem xsd.

 

E-Sprawozdania

Rozbudowano funkcjonalność e-Sprawozdania. Umożliwiono dodanie do systemu pliku XML wygenerowanego w aplikacji zewnętrznej (poza programem). Opcja „Dodaj plik XML z dysku” dostępna jest w menu podręcznym, w szczegółach okna „Jednolity plik kontrolny – e-Sprawozdania (JPK-SF)”.

 

Lista kontrahentów w oknie Należności i zobowiązań

Rozszerzono obsługę opcji „Lista kontrahentów”. Od tej pory jest ona dostępna również w widoku „Należności i zobowiązań” wywołanego z poziomu okna Rejestr przeterminowanych dok. do wyksięgowania. Opcja usprawnia nawigację oraz wyszukanie dokumentów do wyksięgowania.

 

Import/Eksport danych do poleceń księgowania

Usprawniono opcję Importu/Eksportu danych do poleceń księgowania. Po wprowadzonych zmianach podczas wysyłki program będzie dodawał powiązanie pomiędzy fakturą a korektą znajdującymi się w jednej paczce, bez względu na kolejność w jakiej występują w pliku. Wcześniej w przypadku, gdy korekta znajdowała się wyżej od faktury, do której została wystawiona – program nie dodawał powiązania między nimi.

 

VAT-UE

Dla deklaracji VAT-UE, które zostały wysłane do systemu e-Deklaracje, dodano zabezpieczenie przed ponownym otwarciem i edycją formularza. Od teraz podczas próby wycofania zatwierdzenia wyświetlony zostanie komunikat: „Deklaracja przesłana do urzędu, nie można wycofać zatwierdzenia”.

Moduł Księga Podatkowa

Podsumowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne

Usprawniono pobieranie danych do formularza „Podsumowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne”. W przypadku wystąpienia korekt Rozliczenia właściciela, program zaczyta do zestawienia tylko wartości z ostatniej korekty. Wprowadzone zmiany zapobiegają sumowaniu składek z deklaracji i korekt deklaracji za dany miesiąc.

Moduł Administratora

Zmiany w nadawaniu uprawnień do opcji „Sprawozdania”

Usprawniono zapisywanie uprawnień do opcji „Sprawozdania” występującej jednocześnie w gałęziach „Wspólne” i „Finanse i Księgowość”. Zmiany dotyczą przypadku, gdy prawo w obu gałęziach było zabrane i w wyniku edycji jednej z nich nadane zostało uprawnienie do korzystania ze sprawozdań.

Kadry i Płace

PIT-11 (28)

  • W deklaracji PIT-11 (28) zmieniono definicję pól 29 i 86, dostosowując je do zmian przepisów dot. rozliczania diet i delegacji.
  • Zaktualizowano opisy pól na formularzu PIT-11 (28) zgodnie z aktualnym wzorem formularza na stronie MF.

 

PIT-2 (8)

Zaktualizowano oświadczenie PIT-2 do wersji 8, obowiązującej od 24 marca 2022 r. Formularz w tej wersji ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r.

 

Nowy składnik – Płaca godzinowa

Do algorytmu płacowego dla umowy o pracę dodano składnik PLGOD Płaca godzinowa. Składnik posiada ustawienia w zakresie wpływu na zasiłki analogiczne jak PLPOD Płaca podstawowa. Zalecany jest on do wykorzystania przy naliczaniu wynagrodzeń w przypadku wystąpienia urlopu i innych absencji, np. chorobowego.

 

Świadectwo pracy

  • Na wydruku formularza świadectwa pracy pole „Informacje o zajęciu wynagrodzenia” zostało uzupełnione o imię i nazwisko komornika.
  • Na zakładce II, w sekcjach dot. urlopu ojcowskiego i rodzicielskiego dodane zostało pole „Dane dziecka” umożliwiające wprowadzenie informacji identyfikujących dziecko, np. imię, nazwisko, PESEL.

 

Aneks do umowy

Rozszerzono możliwości wydruku formularza „Aneks do umowy / Porozumienie zmieniające umowę o pracę” W oknie ustawień dodano pola „ Drukuj kwoty słownie”, które umożliwia drukowanie wartości słownie każdego składnika wynagrodzenia.

 

Umowa o pracę

Usprawniono wydruk umowy o pracę. Wprowadzone zostały modyfikacje w polu „Wynagrodzenie – informacja dodatkowa”, które umożliwiają zapamiętanie tekstu dłuższego niż 255 znaków. Oznacza to, że po wprowadzeniu w tym polu długiego tekstu, zamknięciu okna oraz ponownej jego edycji, w polu wyświetlony zostanie ostatnio wpisany tekst. Wcześniej w polu tym obowiązywało ograniczenie ilości znaków.

 

Potrącenia komornicze

  • Zmodyfikowano sposób naliczania potrąceń komorniczych w kontekście uwzględniania rozporządzenia z 7.01.2022 r. Od wersji 11.0.358.72 do wyliczenia kwoty netto system nie będzie stosował zaliczki na podatek obliczonej wg stanu na 31.12.2021 r., a uwzględniana będzie zawsze zaliczka wliczona wg przepisów Polskiego Ładu. W odniesieniu do zmian podatkowych obowiązujących od wynagrodzeń wypłacanych w lipcu 2022, uchylających m.in. stosowanie rozporządzenia, wprowadzona modyfikacja może mieć zastosowanie w przypadku wystawiania korekt do list płac.
  • Wprowadzono zmiany w mechanizmie kontroli dopuszczalnych kwot potrąceń. Przywrócono wyświetlanie komunikatu informującego o przekroczeniu limitu potraconych zajęć komorniczych.

 

Potrącenia komornicze

  • Zmodyfikowano sposób naliczania potrąceń komorniczych w kontekście uwzględniania rozporządzenia z 7.01.2022 r. Od wersji 11.0.358.72 do wyliczenia kwoty netto system nie będzie stosował zaliczki na podatek obliczonej wg stanu na 31.12.2021 r., a uwzględniana będzie zawsze zaliczka wliczona wg przepisów Polskiego Ładu. W odniesieniu do zmian podatkowych obowiązujących od wynagrodzeń wypłacanych w lipcu 2022, uchylających m.in. stosowanie rozporządzenia, wprowadzona modyfikacja może mieć zastosowanie w przypadku wystawiania korekt do list płac.
  • Wprowadzono zmiany w mechanizmie kontroli dopuszczalnych kwot potrąceń. Przywrócono wyświetlanie komunikatu informującego o przekroczeniu limitu potraconych zajęć komorniczych.

 

Grupowe dodawania składników płacowych

Wprowadzono zmiany w opcji grupowego dodawania składników płacowych, dostępnej w menu: System – Definicja list – Dodaj grupę. Na liście wyboru grup składników została usunięta grupa „Kierowcy”, w jej miejsce wprowadzono grupę „Delegacje/Diety” zawierającą składniki płacowe dedykowane do naliczania wynagrodzeń pracowników delegowanych.

 

Eksport danych do Płatnika

Usprawniono eksport danych do programu Płatnik dla pracowników posiadających kod ubezpieczenia 225000. Podczas eksportu danych system dodatkowo będzie weryfikował ustawienia w zaszeregowaniu pracownika dotyczące naliczania funduszy emerytalno-rentowych. Wprowadzane zmiany zapobiegają niewłaściwemu oznaczeniu przekroczenia podstawy wymiaru składek emer.-rent.

 

Import danych kadrowych

Rozszerzono treść komunikatu wyświetlanego w przypadku importu danych kadrowych z pliku XML z błędnymi polami. Od teraz zawierać on będzie również informację, że dane pracownika zostaną zaimportowane (pozostałe pola, niezawierające błędów). Zmiana zapobiega wykonywaniu powtórnych importów, które mogłyby duplikować dane w systemie.

 

ZUS ZNp-7

Usprawniono formularz Wniosku o świadczenie rehabilitacyjne (ZUS ZNp-7). Zmiany dotyczą przypadku, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem kolejnej niezdolności do pracy nie przekroczy 60 dni. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2022 r. okresy sprzed przerwy będą wliczane do jednego okresu zasiłkowego, tym samym na formularzu ZUS ZNp -7, na zakładce II domyślnie podpowiadana będzie data początkowa pierwszego okresu niezdolności do pracy.

 

Zmiany w naliczaniu wynagrodzeń od 01.07.2022

Dodano nowe wartości stałych płacowych:

  • Procent podatku – 12%
  • Ulga podatkowa (wymiar miesięczny) – 300 zł
  • Ulga podatkowa (wymiar roczny) – 3600 zł
  • Zaliczka na podatek od zleceń – 12%

Ponadto wprowadzone zostały rozwiązania umożliwiające naliczanie wynagrodzeń wg nowych regulacji, szczegółowy opis zmian dostępny jest pod linkiem: https://portalklienta.streamsoft.pl/faq/zmiany-w-naliczaniu-wynagrodzen-obowiazujace-od-1-lipca-2022-roku/

 

Pracownicy uprawnieni do zwolnienia z podatku dochodowego

Wprowadzono zmiany w mechanizmie weryfikacji prawa do zwolnienia z podatku dla pracowników uprawnionych do pobierania emerytury. Od teraz system nie będzie weryfikował kodu ubezpieczenia przypisanego pracownikowi, sprawdzane będzie jedynie spełnienie poniższych warunków:

  • Wiek pracownika
  • Oznaczenie w zaszeregowaniu: funduszy (emerytalnego, rentowego, chorobowego) oraz naliczania podatku

Zarządzanie Produkcją

Harmonogramowanie szczegółowe

  • Usprawniono funkcjonalność „Harmonogramowanie szczegółowe” w zakresie graficznego oznaczania zleceń produkcyjnych na wykresie. Po wprowadzonych zmianach, w przypadku wygenerowania harmonogramu lub jego ręcznej edycji, zlecenia dla których termin z zamówienia będzie przekroczony, od razu zostaną oznaczone ikoną wykrzyknika. Informacja o tym będzie zawarta również w raporcie. Modyfikacja ta dotyczy strategii „Wstecz” i „W przód”. Dla strategii „Wstecz” tak jak dotychczas przekroczenie terminu ze zlecenia oznacza niedopuszczalny harmonogram.
  • W sekcji „Lista zleceń do harmonogramowania” dodana został opcja Sortuj (dostępna w menu kontekstowym i pod przyciskiem F4). Umożliwia ona m.in. sortowanie tabeli z listą zleceń po wielu kolumnach, przesunięcie sortowanej kolumny na początek oraz wskazanie sposobu sortowania rosnąco/malejąco.

Moduł Logistyka

Numeracja dokumentów dyspozycji

  • Usprawniono działanie numeratora dokumentów dyspozycji magazynowych w przypadku wskazania 2 kodów na wydruk w definicji dokumentu. Wprowadzone zmiany zapobiegają powielaniu składnika numeru „Kod na wydruk 1”.
  • Uszczelniono mechanizm nadawania numeracji dla dokumentów dyspozycji magazynowych. Od teraz w przypadku, gdy w ustawieniach formatu numeracji dla grupy dokumentów „Dyspozycja magazynowa”:
    • składniki numeracji „Kod na wydruk dok.” i „Kod na wydruk dok.2” będą ustawione na wartość inną niż „Uwzględniać”
    • na definicji danego dokumentu dyspozycji (np. DMPw), na zakładce 1 Podstawowe określony zostanie „Kod na wydruk dokumentu”

system będzie weryfikował unikalność nadawanego numeru w obrębie całej grupy dokumentów dyspozycji magazynowych, pomimo braku uwzględniania „Kodu na wydruk” z danego typu dyspozycji (np.w definicji Dyspozycji magazynowej przyjęcia wewnętrznego). Wprowadzona zmiana zapobiega powielaniu się wewnętrznej numeracji dokumentów.

Moduł DMS

Dokumenty wystawione na podstawie DMS

Usprawniono mechanizm usuwania obiegu DMS, do którego został wystawiony dokument (np. w module Handlowo-magazynowym). Od teraz w przypadku, gdy dokument wystawiony na podstawie DMS zostanie anulowany, system pozwoli na usunięcie powiązanego z nim obiegu DMS. Wcześniej system blokował tę operację wyświetlając komunikat: Nie można usunąć obiegu DMS, do którego wystawiono dokument”.

Moduł Rozrachunki

Zmiany w formacie przelewu iBiznes24 – XML (SP)”

Format przelewu „iBiznes24 – XML (SP)” rozszerzono o rozpoznawanie przelewów do organów podatkowych jako operacji płatności podzielonej.

 

Zabezpieczenie przed edycja kodu banku

Wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie przed edycją kodu banku. Od tej pory system będzie weryfikował niepowtarzalność wartości pola „Kod” (zakładka 1 Podstawowe w definicji banku) nie tylko na etapie zakładania nowej definicji, ale również w przypadku edycji danych. Przy próbie wprowadzenia kodu na wydruk istniejącego już w bazie danych, wyświetlona zostanie informacja: Pozycja z takim kodem jest wykorzystywana w księgowości.

Szybkie wyszukiwanie w oknie należności i zobowiązań

W oknie „Należności i zobowiązania” usprawniono działanie pola do szybkiego wyszukiwania. Po wprowadzonych zmianach pole to będzie obsługiwało wyszukiwanie wartości w kolumnie „Przedstawiciel handlowy”.

Kompensaty

Wprowadzono zmiany w widoku okna Należności i zobowiązania. Kolumna „Kompensata” została przeniesiona do zakładki w szczegółach okna. Zastosowana modyfikacja usprawnia prezentację danych w przypadku rozliczenia dokumentu za pomocą wielu kompensat.

Przelewy na konta

Usprawniono odczyt parametru w konfiguracji systemu “Ustawienia – Rozrachunki – Przelewy – Ustawienia opcji przelewów zapamiętaj dla stanowiska” zawierającej informację o katalogu, do którego zapisywane są pliki z przelewami. Zmiany dotyczą wersji wielofirmowej programu.

B2B

Ustawianie przekierowań URL

Dodano możliwość włączenia całego slajdu jako elementu przekierowującego użytkownika pod podany URL. Wcześniej przekierowanie było możliwe tylko po wyborze określonego przycisku.

Panel Pracownika

Wyświetlanie danych pracownika

W konfiguracji Panelu Pracownika dodano możliwość ustawienia kolejności, w jakiej wyświetlane będą dane pracownika (imię_nazwisko lub nazwisko_imię). Opcja dostępna jest dla widoków:

  • Panel Kierownika
  • Grafik, ECP
  • Kalendarz, Plan urlopów

 

Wnioski pracownicze

  • W widoku Panelu Kierownika, w szczegółach wniosku, dodano pole z informacją o osobie akceptującej.
    • Dodano możliwość wprowadzenia nr akt pracownika do tytułu maila z wnioskiem pracowniczym. Opcja pozwala na sprawną obsługę wniosków w przypadku występowania kilku pracowników o takim samym imieniu i nazwisku.
    • We wniosku o opiekę nad dzieckiem wprowadzono zmiany w polach dotyczących daty początkowej i daty końcowej. Z nazwy pól usunięto wyraz „urlopu”.

Bezpieczeństwo logowania

Dodano dodatkową funkcję bezpieczeństwa (captha) na stronie logowania.

Wspólne

Aktualizacja systemu w aplikacji _UpdateSQL.exe

  • Zaktualizowano warunki licencji
  • W oknie wyboru składników do aktualizacji dodano przycisk „Zaznacz wszystko”. Umożliwia on zaznaczenie wszystkich opcjonalnych składników aktualizacji z pominięciem punktu „Poprzednie skrypty reorganizacyjne” (w przypadku konieczności pobrania poprzednich skryptów reorganizacyjnych należy zaznaczyć składnik oraz wskazać wersję, od której skrypty mają się zaktualizować).