Współczynnik VAT
Określa proporcję odliczenia podatku VAT z tytułu zakupów, które nie są jednoznacznie związane ze sprzedażą opodatkowaną. Stosowana jest ona w przypadku, gdy nie jest możliwe przypisanie danego zakupu do prowadzonej sprzedaży: opodatkowanej czy zwolnionej.
Ustawienia w systemie
W module Finanse i Księgowość w menu Operacje → Parametry znajduje się parametr księgowy Współczynnik podatku VAT podlegającego odliczeniu przy sprzedaży mieszanej (VAT_WSP). Domyślnie parametr posiada wartość 100%. Po ustaleniu właściwej dla danego przedsiębiorstwa proporcji, należy wprowadzić nową wartość za pomocą opcji Dodaj (F3) i wskazać datę, od kiedy obowiązuje. Parametr działa analogicznie jak Prewspółczynnik podatku VAT podlegającego odliczeniu.
Prewspółczynnik VAT
Służy do ustalenia kwoty odliczenia podatku VAT z tytułu kosztów, których nie można jednoznacznie przypisać do prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa – czyli zakupów, które są związane z zarówno z działalnością gospodarczą jak i działalnością inną niż gospodarcza (zwolnioną lub nieopodatkowaną).
Ustawienia w systemie
W module Finanse i Księgowość w menu Operacje → Parametry znajduje się parametr księgowy Prewspółczynnik podatku VAT podlegającego odliczeniu (VAT_PREWSP). Domyślnie parametr posiada wartość 100%. Po ustaleniu właściwej dla danego przedsiębiorstwa proporcji, należy wprowadzić nową wartość za pomocą opcji Dodaj (F3) i wskazać datę, od kiedy obowiązuje.
Parametr ten działa analogicznie jak Współczynnik podatku VAT podlegającego odliczeniu przy sprzedaży mieszanej i działa on na wszystkie ewidencje znajdujące się na dokumencie zakupu.
Parametr w konfiguracji systemu – sposób wyliczeń kwoty netto w JPK-V7
W menu System Konfiguracja → Ustawienia → Księgowość → Deklaracje znajduje się parametr: Obliczaj kwoty NETTO dla podatku naliczonego w deklaracji VAT-7 uwzględniając wartość “Współczynnika podatku VAT podlegającego odliczeniu przy sprzedaży mieszanej” i “Prewspółczynnika podatku VAT podlegającego odliczeniu””, który może przyjąć wartości:
- NIE – wartość domyślna. Ustawienie to powoduje, że w pliku JPK-V7 kwota netto nie będzie podlegała współczynnikowi i prewspółczynnikowi, tym samym kwota podatku zostanie obniżona, a podstawa opodatkowania pozostanie bez zmian.
- TAK – ustawienie to powoduje, że w pliku JPK-V7 kwota netto jest wyliczana jako: wartość netto * współczynnik * prewspółczynnik, tym samym podatek oraz podstawa opodatkowania zostaną obniżone.
Rejestry VAT oraz dekretacja odliczeń
Na wydruku zestawienia Rejestr VAT – nabycie, dostępnym w menu Rejestry VAT → Nabycie, znajdują się:
- kolumna Vat odliczony, która prezentuje kwoty objęte przeliczeniem przez prewspółczynnik oraz współczynniki prewspółczynnik
- objaśnienie do zastosowanych obliczeń
Ponadto dla zestawień:
- Rejestr VAT – Nabycie
- VAT naliczony w układzie VAT-7
istnieje możliwość dodania do widoku okna kolumny Podlega prewspółczynnikowi odliczenia VAT. W tym celu należy w menu pod prawym przyciskiem myszy wybrać Widok → Kolumny w tabeli, następnie w oknie Wybierz pola wskazać odpowiednią kolumnę.
System Streamsoft umożliwia ustawienie zmiennych w dekretach dokumentów, które umożliwiają zaksięgowanie kwoty VAT i NETTO podlegających odliczeniom. W oknie edycyjnym pozycji dekretu dostępne są zmienne:
- VAT podl. odliczeniu dla zakupów (VAT * Pre_Wsp*Wsp)
- NETTO podl.odliczeniu dla zakupów (NETTO * Pre_Wsp*Wsp)
Roczna korekta VAT przy sprzedaży mieszanej
Na koniec roku należy zweryfikować zastosowane proporcje i odliczenia podatku naliczonego od zakupów niezwiązanych ze sprzedażą zwolnioną oraz w przypadku różnic, dokonać rocznej korekty VAT w pliku JPK-V7.
W tym celu, w systemach Streamsoft, należy wystawić dokument korekty ręcznej VAT, który jest dostępny w menu Dokumenty → Korekty → Korekty Vat – ręczne → VAT zakup.
Kwotę korekty należy wyliczyć poza programem Streamsoft i wprowadzić na dokumencie.
W zależności od rodzaju odliczenia należy ustawić się na odpowiedniej ewidencji i wprowadzić kwotę:
- Do pola P_44 Wysokość podatku naliczonego z tytułu korekty podatku naliczonego od nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych uwzględniane są wartości z zakładek:
- Nabycie art. 91 ŚT
- Nabycie art. 90a ŚT
- Nabycie art. 90b ŚT
- Do pola P_45 Wysokość podatku naliczonego z tytułu korekty podatku naliczonego od nabycia pozostałych towarów i usług uwzględniane są wartości z zakładek:
- Nabycie art. 91 – Korekta kwoty podatku odliczonego
- Nabycie art. 90a – Korekta podatku w razie oddania nieruchomości w użytkowanie lub zmiany miejsc użytkowania
- Nabycie art. 90b – Korekta podatku naliczonego dotyczącego pojazdu samochodowego
Na korekcie należy dodać oznaczenie dokumentu do JPK o symbolu WEW.
Przykład korekty oraz jej ujęcia w JPK-V7: