Data aktualizacji: 18.09.2024

Ustawienia w definicjach dokumentów

Do obsługi procesu PZ do FA zalecane jest utworzenie odrębnych definicji dokumentów. W tym celu w menu Słowniki → Definicje dokumentów HM → Zakup towarów handlowych  / Dokumenty magazynowe→ należy skopiować wybraną definicję dokumentu za pomocą opcji Kopiuj i nadać jej unikalny kod.

Faktura Vat

Na wybranej definicji dokumentu zakupu na zakładce 1 Podstawowe należy zaznaczyć parametr Do obsługi procesu PZ do FA.

W przypadku, gdy proces odwróconego obiegu dokumentów będzie stosowany również dla dokumentów innych niż krajowe, np. wewnątrzwspólnotowych, to parametr ten należy zaznaczyć także na definicjach dokumentów przeznaczonych do tego typu transakcji.

Przyjęcie zewnętrzne PZ

Na wybranej definicji dokumentu magazynowego PZ należy zaznaczyć:

  • na zakładce 1 Podstawowe → parametr Do obsługi procesu PZ do FA
  • na zakładce 2 Dodatkowe → parametr Dokument nie wymaga uzupełnienia fakturą.

 

W przypadku obsługi procesu PZ do FA w transakcjach innych niż krajowe, powyższe parametry ten należy zaznaczyć również na odpowiednich definicjach dokumentów, np. PZNW, PZimp.

Uwaga!

Parametr Do obsługi procesu PZ do FA należy zaznaczyć również w definicjach dokumentów korekcyjnych (korekty faktur oraz Zwrot z PZ)

Sposób obsługi

Wystawienie faktury VAT zakupu

W oknie Dokumenty zakupu należy dodać dokument z włączoną obsługą procesu PZ do FA. W odróżnieniu od standardowego okna edycyjnego faktury zakupu, dokument obsługujący proces nie zawiera zakładki z pozycjami. Na tym etapie na zakładce Zestawienie VAT, w odpowiednich ewidencjach należy wprowadzić kwoty Netto, Vat i Brutto.

W zależności od potrzeb można edytować pozostałe dane na tej oraz pozostałych zakładkach np. oznaczenie dokumentów do JPK, zmienić miesiąc ewidencji VAT czy dodać adres dostawy.

Powiązanie faktury zakupu z zamówieniem do dostawcy

W przypadku stosowania obiegu dokumentów: Zamówienie do dostawcy → Faktura zakupu → PZ do faktury do zakupu, należy powiązać dokument zamówienia z fakturą. Można to wykonać za pomocą opcji Dodaj powiązanie z zamówieniem do dostawcy dostępnym w:

  • menu pod przyciskiem Opcje, znajdującym się w lewym dolnym rogu okna → Dodatkowe
  • menu pod prawym przyciskiem myszy → Dodatkowe

Wystawienie dokumentu magazynowego PZ i powiązanie z fakturą

W oknie Dokumenty magazynowe/Dokumenty magazynowe PZ należy wybrać dokument z obsługą procesu PZ do FA, a następnie wskazać fakturę, z którą PZ zostanie powiązany. Pozycje na dokument można wprowadzić za pomocą opcji:

  • Dodaj (F3) – w przypadku wprowadzania pozycji standardową metodą należy ręcznie dodać powiązanie z fakturą do PZ za pomocą opcji Dodaj powiązanie z fakturą (Fa-PZ do Fa) dostępnej w menu pod przyciskiem Opcje → Dodatkowe lub w menu kontekstowym pod prawym przyciskiem myszy → Dodatkowe
  • Realizuj zamówienie (Ctrl+R) – po wskazaniu odpowiedniego zamówienia do dostawcy, system automatycznie powiąże PZ z zamówieniem do dostawcy i fakturą, która jest z nim powiązana. Następnie wyświetlona zostanie informacja o dokonanych powiązaniach.

Powiązania wszystkich dokumentów widoczne będą w szczegółach okna na zakładce Powiązania

Wiele PZ do faktury

Istnieje możliwość powiązania jednej faktury wieloma dokumentami PZ. W tym celu w menu System → Konfiguracja → Ustawienia → Dokumenty → Edycja dokumentu → parametr Zablokuj wystawianie wielu PZ do FA powinien być ustawiony na wartość NIE.

Podczas wystawiania dokumentu PZ do FA, system wykrywając powiązanie z fakturą zakupu może wyświetlić ostrzeżenie: Sumy powiązanych dokumentów PZ do Fa i Fa rejestracja są różne. Czy zapisać mimo tego?

Należy wybrać Tak i zapisać dokument. Analogicznie należy postąpić przy wystawianiu kolejnego dokumentu PZ do FA.

Korekty

W przypadku konieczności wystawienia dokumentów korekcyjnych należy w pierwszej kolejności skorygować dokument zakupu (Fakturę do PZ). Należy pamiętać, że definicje dokumentów korekcyjnych powinny posiadać obsługę procesu PZ do Fa.

Na wystawianym dokumencie należy edytować zestawienie VAT i wprowadzić kwotę korekty w odpowiednich ewidencjach VAT.

Dokument korekty można również powiązać z zamówieniem do dostawcy, funkcjonalność dostępna jest w menu Opcje lewym dolnym rogu okna → Dokument → Dodaj powiązanie z zamówieniem do dostawcy.

Następnie należy skorygować dokument PZ do Fa za pomocą dokumentu Zwrot z przychodu zewnętrznego (ZPZ) posiadającego obsługę procesu PZ do Fa. Dokument ten jest dostępny w menu Magazyn → Korekty magazynowe. Po wyborze faktury VAT zakupu, która ma zostać skorygowana, system wyświetli okno w wyborem powiązanych nią korekt faktury. Wystawienie dokumentu ZPZ stanowi uzupełnienie korekty faktury wystawionej w poprzednim kroku.

W kolejnym kroku na dokumencie ZPZ należy skorygować ilość/cenę zwracanej kartoteki.

Dokumenty walutowe

W przypadku dokumentów walutowych, w których zestawienie VAT wprowadzone jest w walucie, należy zmodyfikować standardowy sposób wyliczania zestawienia. W menu Słowniki → Definicje dokumentów HM → wybrana definicja dokumentu z dodatkową walutą i obsługą PZ do FA → zakładka 2 Dodatkowe pole Sposób liczenia zestawienie VAT należy ustawić na wartość 3.Sumowanie NETTO pozycji w walucie dla stawek oraz przeliczenie wg kursu na PLN i wyliczenie VAT i BRUTTO, wymuszanie w walucie.

Po wystawieniu dokumentu PZ z dodatkową waluta, jeśli kurs na PZ i na fakturze będzie taki sam, to nie wystąpią różnice w wartościach dokumentów.

Czy artykuł był pomocny?