Na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych ustaw (Dz.U. 2019 poz.1520), od października 2020 obowiązywać zacznie nowy jednolity plik kontrolny:

JPK_V7M (miesięczny) oraz JPK_V7K (kwartalny)

Połączy on dotychczas składane odrębnie informacje o prowadzonej ewidencji w formie JPK_VAT oraz deklaracji VAT-7/VAT-7K.

Nowy plik wprowadza:

  • oznaczenia dostaw towarów i świadczenia usług prezentowane za pomocą symboli GTU-01 – GTU-13 tzw. Kodów towarów
  • oznaczenia procedur za pomocą symboli: SW, EE, TP, TT_WNT, TT_D, MR_T, MR_UZ, I_42, I_63, B_SPV, B_SPV_DOSTAWA, B_MPV_PROWIZJA, MPP

Systemy Streamsoft Pro i Streamsoft Prestiż są gotowe na wprowadzenie oznaczeń zarówno od strony kartotek magazynowych jak i definicji dokumentów.

Na oknie edycyjnym kartoteki, w zakładce 24 Edycja dok. Ozn. JPK dodana została sekcja „Oznaczenia dokumentów dla JPK”:

 

Sekcja umożliwia dodanie oznaczenia z zaimplementowanego słownika Typów oznaczeń dokumentów dla JPK.

 

Dodanie oznaczeń zostało umożliwione również na definicji dokumentów: Słowniki – Definicje dokumentów – właściwy dokument – zakładka 4 Rodzaje kartotek, Oznaczenia JPK

 

Wprowadzone w wymienionych wyżej miejscach oznaczenie będzie automatycznie przenoszone na dokument do sekcji „Oznaczenie dokumentów dla JPK” znajdującej się na zakładce Zestawienie_VAT. (do wersji 349.139 na zakładce Inne).

Ponadto oznaczenie będzie można dodać ręcznie ze słownika.

 

Oznaczenia grup towarów i usług w nowej strukturze pliku JPK są obligatoryjne, a ich brak może skutkować odrzuceniem dokumentu przez Urząd Skarbowy. Oznacza to konieczność późniejszej weryfikacji i uzupełnienia danych w bardzo dużej ilości kartotek lub dokumentów. Systemy Streamsoft Pro i Streamsoft Prestiż umożliwiają działania w tym obszarze, stąd nasze zalecenie wcześniejszego rozpoczęcia przygotowań do generowania pliku w nowej strukturze.

Czy artykuł był pomocny?