Na mocy ustawy z dn. 9 maja 2023r. (Dz.U. poz. 1130) powołany został Fundusz Ochrony Rolnictwa (FOR), na rzecz którego podmioty skupujące produkty rolne od rolników o statusie czynnych podatników VAT zobowiązane są do wnoszenia wpłat. Obowiązek naliczania i przekazywania opłat funkcjonuje od 1 stycznia 2024 r.

Od wersji 16.0.370.144 Systemy Streamsoft zostały dostosowane do obsługi Funduszu Ochrony Rolnictwa. Ponadto od wersji 16.0.370.183 dostępne jest zestawienie prezentujące wykaz zakupionych produktów rolnych w podziale na grupy kartotekowe. Poniższy materiał zawiera opis wprowadzonych zmian i działania funkcjonalności.

Konfiguracja systemu

Na potrzeby obsługi nowego Funduszu, rozszerzono działanie istniejącego w programie parametru konfiguracyjnego (dostępnego w menu System → Konfiguracja → Ustawienia → System). Nazwę zmieniono na Obsługa rozliczeń z Funduszem Ochrony Rolnictwa i z funduszami promocji produktów rolno-spożywczych. Dotychczas wprowadzona wartość parametru nie uległa zmianie.

Kartoteki

Oznaczenie dot. podlegania kartoteki pod FOR

W oknie edycyjnym kartoteki, na zakładce 15 INTRASTAT / Fundusze dodany został parametr Kartoteka podlega pod Fundusz Ochrony Rolnictwa (produkt rolny).  Służy on do oznaczenia kartotek, od których naliczana będzie składka funduszu.  

W menu pod prawym przyciskiem myszy Podstawowe → Operacje grupowe → Grupowe ustawienie danych możliwa jest grupowa edycja kartotek podlegających pod FOR. Służy do tego znacznik Fundusz Ochrony Rolnictwa (produkt rolny) znajdujący się na zakładce 5 Instrastat / Fundusz.

Grupy kartotekowe

W Deklaracji o wysokości naliczonych wpłat na Fundusz Ochrony Rolnictwa przedsiębiorca zobowiązany jest wskazać rodzaj produktu rolnego, którego naliczona zostanie składka, zgodnie z listą produktów rolnych z załącznika nr 1 do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

W tym celu, w systemie Streamsoft należy założyć grupę kartotekową odpowiadającą produktom z wymienionego wyżej załącznika, a następnie przypisać kartoteki podlegające wpłatom do FOR do odpowiednich grup. Umożliwi to sortowanie kartotek w raporcie dotyczącym zakupionych produktów rolnych oraz ułatwi uzupełnienie formularza deklaracji przekazywanego do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

System umożliwia przypisanie grup kartotekowych za pomocą operacji grupowej. Opcja dostępna jest w menu pod prawym przyciskiem myszy PodstawoweOperacje grupoweGrupowe ustawienie danych → zakładka 2 Cechy, Grupy, Stawki VAT → sekcja Grupy.

Kontrahent

W danych kontrahenta, na zakładce 1 Podstawowe, w sekcji Dodatkowe dodany został parametr Producent rolny (Fundusz Ochrony Rolnictwa). Dokumenty zakupu wystawione na kontrahenta posiadającego to oznaczenie będą uwzględniane w mechanizmie naliczania składek na FOR.

Za pomocą opcji w menu pod prawym przyciskiem myszy PodstawoweOperacje grupoweGrupowe ustawienie danych → zakładka 7 Inne możliwe jest zbiorcze oznaczenie kontrahentów za pomocą parametru Producent rolny.

Dokument zakupu

Proces wystawiania dokumentów odbywa się w dotychczasowy sposób. Oznaczenia wprowadzone na kontrahencie i kartotece powodują, że podczas zapisu dokumentu zakupu system odkłada w bazie danych odpowiednie informacje, które umożliwią wygenerowanie zestawienia. Na dokumencie zakupu pozycje podlegające pod Fundusz Ochrony Środowiska nie są dodatkowo oznaczone.

Istnieje możliwość wyłączenia pozycji dokumentu z podlegania pod FOR. Służy do tego parametr Nie podlega pod Fundusz Ochrony Rolnictwa, znajdujący się na zakładce Dostawa. Jego zaznaczenie powoduje, że dana pozycja na dokumencie nie zostanie uwzględniona w zestawieniu.

Zestawienie

UWAGA!

Zestawienie dostępne w programie stanowi informację o rodzaju, ilości, wartości zakupionych kartotek podlegających pod Fundusz Ochrony Rolnictwa w danym okresie i ma charakter pomocniczy w zakresie wypełnienia deklaracji. Formularz deklaracji należy wypełnić i przekazać poza systemem Streamsoft.

 

W menu Zestawienia → Inne znajduje się Zestawienie zakupów od producentów rolnych. W oknie ustawień raportu należy wskazać zakres dat (poprzedni kwartał, aktualny kwartał lub dowolny zakres), miejsce zakupu oraz rodzaj grupy kartotekowej, z których system pobierze dane.

Okno prezentować będzie dane z dokumentów zakupu oraz korekt zakupu od kontrahentów oznaczonych jako Producent rolny (Fundusz Ochrony Rolnictwa) i uwzględni wyłącznie kartoteki posiadające znacznik Kartoteka podlega pod Fundusz Ochrony Rolnictwa.

Z poziomu okna zestawienia możliwy jest między innymi podgląd dokumentu, którego została pobrana pozycja (opcja Pokaż F2 ) i przejście w tryb edycji dokumentu (opcja Idź do F12  ).

Zmiana stawki VAT na kartotekach

Dla kartotek objętych zmianą stawki VAT należy wprowadzić nową stawkę obowiązującą od 1.04.2024 r. Modyfikację można wykonać za pomocą grupowej operacji dostępnej pod prawym przyciskiem myszy: Podstawowe – Operacje grupowe – Grupowe ustawienie danych – zakładka 2 Cechy, Grupy, Stawki VAT.

W sekcji Stawka VAT należy wybrać odpowiednią stawkę oraz określić datę jej obowiązywania. Zaznaczenie w poniższym oknie opcji Przelicz ceny sprzedaży nie jest zalecane. Operacja ta powinna zostać wykonana w kolejnym etapie, jako osobne działanie w dniu obowiązywania stawki.

Wykorzystanie tabeli zaawansowanej w zestawieniu zakupów od producentów rolnych

Funkcja Przełącz widok na tabelę zaawansowaną/prostą (Ctrl+Z) umożliwia włączenie trybu tabeli zaawansowanej, która pozwala na grupowanie i sumowanie danych analitycznych, a także ich eksport np. do arkusza kalkulacyjnego.

Funkcja ta pozwala w łatwy sposób uzyskać wykaz produktów rolnych pogrupowanych według rodzajów (grup kartotekowych opisanych w rozdziale Grupy kartotekowe), potrzebny do uzupełnienia deklaracji przekazywanej do KOWR.

Po wykonaniu grupowania z wykorzystaniem kolumny Nazwa grupy, w menu pod prawym przyciskiem myszy w opcji Akcje dla zaawansowanej tabeliPaski podsumowań, należy zaznaczyć wybrane opcje prezentacji sum.

Następnie należy ustawić się na pasku podsumowania wybranej kolumny oraz z menu pod prawym przyciskiem myszy wybrać funkcję Suma:

Funkcje te są dostępne tylko dla kolumn zawierających dane liczbowe.

Dodatkowo dane prezentowane w oknie można wyeksportować do wybranego formatu za pomocą opcji dostępnej na pasku oraz w menu pod prawym przyciskiem myszy Akcje dla tabeli zaawansowanejExport.

Czy artykuł był pomocny?