Data aktualizacji: 07.04.2025

Systemy Streamsoft Pro i Streamsoft Prestiż umożliwiają zdefiniowanie i naliczanie potrąceń komorniczych na listach płac. Funkcjonalność obejmuje potrącenia komornicze alimentacyjne jak i pozostałe zajęcia wynagrodzenia.

Zdefiniowanie potrąceń w danych kadrowych pracownika

Zakładka 7 Zajęcia wynagrodzenia zawiera informacje dotyczące zajęcia wynagrodzenia, na podstawie których system nalicza odpowiednie kwoty potrąceń na listach płac. Możliwe jest zdefiniowanie więcej niż jednego zajęcia komorniczego, które będą potrącane równocześnie. Zakładka prezentuje również kwoty potrąceń naliczone na poszczególnych listach płac.

Za pomocą opcji Dodaj (F3) należy wprowadzić dane w sekcji Szczegóły:

  • Data sprawy – data od kiedy należy stosować potrącenia
  • Data zakończeniapo tym terminie potrącenia nie będą naliczane. Dotyczy to również niespłaconych zajęć komorniczych.
  • Nr sprawy oznaczenie sprawy, na podstawie której nakazano zajęcie wynagrodzenia.
  • To są alimenty po zaznaczeniu parametru system będzie wyliczał potrącenie zgodnie z zasadami zajęć alimentacyjnych (zajęcia alimentacyjne są potrącane w pierwszej kolejności oraz w wysokości ustalonej dla alimentów).
  • Miesięczna kwotaparametr należy zaznaczyć, jeśli w sprawie komorniczej ustalona została comiesięczna stałą kwota. Brak takiego oznaczenia oznacza, że system będzie naliczał potrącenia zgodnie z ustawą.
  • Organ zajmujący z listy rozwijanej należy wskazać instytucję, która wydała nakaz zajęcia wynagrodzenia. Lista zawiera pozycje słownika Komornicy, który jest dostępny pod przyciskiem oraz w menu Słowniki → Inne → Komornicy.
  • Uwagi – umożliwia wpisanie dodatkowych informacji.
  • Kwota zajęcia w dokumencie (pozostała w chwili wpisania) – należy wprowadzić kwotę zajęcia komorniczego, od której będą naliczane potrącenia. W przypadku, gdy nowy pracownik posiada zasądzone zajęcie wynagrodzenia, to w polu należy wpisać kwotę pozostałą do spłaty na dzień zatrudnienia pracownika.
  • Kwota pozostała do spłaty – pole jest uzupełniane automatycznie i prezentuje różnicę między kwotą zajęcia a naliczonymi zajęcia od momentu wpisania.
  • Ogranicz. raty (0 – bez ogr.) – umożliwia wprowadzenie maksymalnej kwoty potrącenia
  • Umorzenie – umożliwia umorzenie kwoty zajęcia. W oknie Umorzenie komornicze, za pomocą opcji Dodaj (F3) można wprowadzić datę oraz kwotę umorzenia. Po zapisaniu zmian wartość pola Kwota pozostała do spłaty zostanie zmieniona.

Przed wprowadzeniem umorzenia należy upewnić się, czy wprowadzono zmiany na zakładce szczegóły. Po potwierdzaniu komunikatu W celu wprowadzenia zmian w umorzeniach wymagane jest zatwierdzenie wprowadzonych zmian. Ich anulowanie nie będzie już możliwe. Czy chcesz to zrobić? , system zapisze wszystkie wprowadzone zmiany.

Naliczanie potrąceń komorniczych listach płac

W oknie edycyjnym listy płac, na zakładce 2 Potrącenia znajdują się składniki:

  • Komornik (potr.urzędowe)
  • Komornik (alimenty)
  • Inne potrącenia

System oblicza ich wartość na podstawie informacji w danych pracownika.

Dla składników Komornik (potr. urzędowe) i Komornik (alimenty) w menu pod prawym przyciskiem myszy dostępna jest opcja Sposób wyliczenia składnika, która prezentuje zastosowane obliczenia kwoty.

Potrącenia komornicze na wielu listach płac w jednym miesiącu

W przypadku wielu list płac w jednym miesiącu system analizuje wszystkie listy i stosuje potrącenia zgodnie z obowiązującą kwotą wolną od potrąceń.

Istnieje więc możliwość, że na pierwszej liście płac wypłaconej w danym miesiącu potrącenie nie zostanie naliczone ze względu na niską kwotę wynagrodzenia, natomiast na kolejnej liście płac w tym miesiącu, system uwzględni w obliczeniach poprzednią listę płac i zastosuje potrącenie.

Przelew na konto komornicze

Przelewy na konta komornicze generowane są za pomocą opcji w oknie listy płac Drukuj (F9) → Przelewy na konta, gdzie w polu Definicja przelewu należy wybrać Przelew na konta komornicze. Domyślnie ustawiony zostanie tytuł Zajęcia komornicze