Data aktualizacji: 20.03.2025
Nowa struktura pliku JPK_VAT nie przewiduje osobnego ewidencjonowania dokumentów fiskalnych, w tym zakresie obowiązkowe będzie sporządzenie raportu okresowego sprzedaży. Systemy Streamsoft Pro i Streamsoft Prestiż zostały wyposażone w nową definicję dokumentu Raport okresowy (RO), który jest uwzględniany w pliku JPK_V7 i zbiorczo wykazuje sprzedaż z urządzeń fiskalnych. Z uwagi na zalecenie Krajowej Informacji Skarbowej dokument wystawiany jest w ujęciu miesięcznym, system umożliwia również podział na miejsca sprzedaży.
W związku ze zmianami w przepisach nie zalecamy fiskalizacji wszystkich dokumentów sprzedaży, czyli stosowania ustawienia w konfiguracji systemu Ustawienia → Drukarka fiskalna → Ustawienia globalne → Fiskalizować wszystkie dokumenty sprzedaży na wartość TAK.
Moduł Handlowo-Magazynowy
Znacznik na dokumentach HM Dok. dla RO
Na dokumentach sprzedaży znajduje się znacznik Dokument dla RO. Umożliwia on włączenie dokumentu do Raportu okresowego sprzedaży (RO).
Program automatycznie zaznacza pole w przypadku wystawienia dokumentów podlegających fiskalizacji, które:
- nie posiadają przypisanego kontrahenta
- przypisany kontrahent ma typ Działalność, ale nie ma wskazanego numeru NIP
- przypisany został kontrahent jednorazowy bez podania NIP
- przypisany kontrahent posiada NIP, ale ma typ inny niż Działalność i nie jest kontrahentem jednorazowym
Na dokumentach wystawianych w module Handlowo-Magazynowym znacznik znajduje się na zakładce Zestawienie VAT, w sekcji Ustawienia.
Ręczna modyfikacja pola Dokument dla raportu okresowego sprzedaży (RO) (zaznaczenie/odznaczenie) spowoduje wyłączenie automatycznego działania programu na danym dokumencie. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na ostateczny status oznaczenia, gdyż pomimo spełnienia warunków modyfikowany dokument może nie zostać uwzględniony w raporcie okresowym (RO).
Zarówno w module Handlowo-Magazynowym jak i Finanse i Księgowość istnieje możliwość dodania na widok okna dokumentów sprzedaży kolumny Dok. dla RO informującej czy dany dokument posiada oznaczenie dotyczące uwzględniania w raporcie okresowym.
System umożliwia również grupowe ustawianie oznaczenia RO na dokumentach. W tym celu należy wybrać w menu pod prawym przyciskiem myszy Podstawowe → Grupowe ustawianie wartości danych dokumentów → w polu Dokument dla raportu okresowego sprzedaży (RO) wskazać odpowiednią wartość Tak/Nie.
Definicja dokumentu Raport okresowy sprzedaży (RO)
W menu Słowniki → Definicje dokumentów HM → w gałęzi Sprzedaż towarów handlowych dostępna jest definicja dokumentu Raport okresowy sprzedaży (RO), służąca do zbiorczego wykazywania dokumentów podlegających fiskalizacji. Definicja ta jest domyślnie aktywna i nie ma konieczności wskazywania oznaczenia kodu towarów i usług w zakładce 4 Rodzaje kartotek, Oznaczenia JPK – oznaczenie to jest automatycznie dodawane na dokument w momencie jego wystawiania.
Dokument ten może również podlegać akceptacji, opcja aktywowana jest na zakładce 2 Dodatkowe.
Dokument RO zawiera pozycję z kartoteką wskazaną w konfiguracji Systemu: Ustawienia – Dokumenty – Uzupełnienia – Kartoteka dla pozycji dokumentu „Raport okresowy sprzedaży (RO)”. System domyślnie zakłada i ustawia kartotekę usługową SPRZEDAZ_FISK_RO. W trybie edycji parametru jest możliwość zmiany tej kartoteki na wybraną ze spisu kartotek usługowych.
Generowanie dokumentu RO w module HM
Wystawienie raportu okresowego RO jest analogiczne do wystawienia dokumentu sprzedaży i jest możliwe zarówno z modułu Handlowo-Magazynowego jak i Finansowo-Księgowego. W celu zabezpieczenia przed wystawianiem RO jednocześnie w modułach FK i HM w konfiguracji Systemu wprowadzono parametr Ustawienia – Księgowość – Ustawienia – Dopuszczaj jednoczesne dodanie RO w HM i FK za ten sam okres. Może on przyjąć wartości:
- Jedno RO w obrębie HM i FK – możliwość wystawienia tylko jednego dokumentu RO w jednym z modułów. Jeśli raport zostanie wystawiony np. w module FK, to przy próbie wystawienia tego dokumentu w module HM pojawi się komunikat informujący, że istnieje już raport okresowy za dany okres.
- Jeden RO w HM i jeden RO w FK – możliwość wystawienie jednego raportu sprzedaży za dany okres osobno w każdym z obu modułów.
- Jeden RO w HM i wiele RO w FK – możliwość wystawienia jednego raportu RO w module HM oraz wielu raportów w module FK za ten sam okres
- Wiele RO w obrębie HM i FK – możliwość wystawienia wielu raportów w obrębie obu modułów (np. osobnych RO dla każdego miejsca sprzedaży)
Parametr ten działa w kontekście miejsca sprzedaży, co oznacza możliwość wygenerowania raportów okresowych RO, osobno dla każdego miejsca sprzedaży. W tej sytuacji w obrębie jednego modułu powstanie kilka RO, mimo ustawienia parametru w konfiguracji na wartość Jedno RO w obrębie HM i FK.
W celu wygenerowania raportu należy w oknie Dokumenty sprzedaży wybrać standardową ikonę Dodaj F3 oraz wskazać ze spisu dokumentów Raport okresowy sprzedaży (RO). Dokument wystawiany jest domyślnie na kontrahenta jednorazowego.
Za pomocą ikony lub opcji pod prawym przyciskiem myszy Dodaj F3 należy zaczytać do raportu wartości z dokumentów oznaczonych jako Dok. dla RO.
W oknie Wybierz dokumenty dostępne są parametry:
- Pobierz z wszystkich miejsc sprzedaży – w raporcie okresowym wystawianym na danym miejscu sprzedaży uwzględnione zostaną dokumenty ze wszystkich pozostałych miejsc, co skutkuje wygenerowanie jednego dokumentu RO. Odznaczenie tego pola spowoduje uwzględnienie jedynie dokumentów wystawionych na aktualnym miejscu sprzedaży, w przypadku fiskalizacji transakcji również w innych miejscach konieczne jest wygenerowanie osobnych raportów okresowych (parametr w konfiguracji Ustawienia – Księgowość – Ustawienia – Dopuszczaj jednoczesne dodanie RO w HM i FK za ten sam okres powinien być ustawiony na wartość Wiele RO w obrębie HM i FK).
- Wymuś wartości netto i VAT na sumy z pow. dokumentów – Domyślnie w dokumencie RO do wyliczenia zestawienia VAT stosowany jest wzór analogiczny jak na raportach okresowych generowanych z drukarek fiskalnych (wyliczane na podstawie kwot sprzedaży BRUTTO). W związku z tym wystąpić mogą różnice groszowe pomiędzy dokumentem RO, a rejestrem VAT. Zaznaczenie parametru umożliwia wymuszenie wartości zestawienia VAT dokumentu RO na sumy odpowiednio NETTO, BRUTTO, VAT dla stawek VAT z powiązanych dokumentów. W celu dekretacji powstałych różnic dodano nową zmienną Odchylenie VAT dok. RO (VAT z zest. VAT – VAT dok.powiąza.), która umożliwia zaksięgowanie różnicy pomiędzy kwotami VAT dokumentu RO, a suma VAT z powiązanych z RO dokumentów.
- Wybierz – pole pozwala na określenie typu dokumentów pobieranych do raportu okresowego:
- Wszystkie oznaczone dokumenty
- Tylko oznaczone paragony i faktury
- Tylko oznaczone korekty
Do raportu okresowego sprzedaży pobierane są dokumenty fiskalne ze wskazanym miesiącem ewidencji VAT, za który generowane jest RO.
Dokumenty, z których wartości zostały pobrane do RO wykazane są w sekcji Dotyczy.
Mimo, iż wartości na dokumencie RO są zaczytywane automatycznie, system daje możliwość wymuszenia kwot w zestawieniu VAT. Na zakładce Zestawienie VAT pod ikoną strzałki dostępne jest okno edycyjne pozwalające na ręczne wprowadzenie kwot. Po modyfikacji prezentacja kwot w tej sekcji zmienia kolor na czerwony.
Po zapisaniu raportu okresowego RO uwzględnione dokumenty otrzymują znacznik Dok. w RO (znacznik jest możliwy do dodania jako kolumna w oknie). Informuje on, iż dany dokument został uwzględniony w raporcie. Dokumenty te są również wykazane w szczegółach dokumentu RO, w zakładce Powiązania.
System posiada zabezpieczenie przed ponownym wystawieniem raportu okresowego. W przypadku próby dodania dokumentu pojawia się komunikat: W systemie znajduje się już raport okresowy sprzedaży (RO) na wybranym miejscu sprzedaży i dla wskazanego miesiąca. Zapisanie dokumentu nie jest możliwe.
System umożliwia wystawienie dokumentów fiskalnych po wygenerowaniu raportu okresowego RO. Raport okresowy nie jest w tej sytuacji aktualizowany, jednak przy próbie wystawienia dokumentu posiadającego oznaczenia Dok. dla RO, system wyświetla komunikat: W danym miesiącu wystawiono już raport okresowy sprzedaży (RO). Czy na pewno chcesz wystawić paragon?
Dodatkowo podczas pobierania danych do pliku JPK_V7 system wykonuje weryfikację, w przypadku wykrycia dokumentu fiskanego bez powiązania z RO informuje o tym użytkownika w raporcie.
Moduł Finanse i Księgowość
Definicja dokumentu Raport okresowy sprzedaży (RO)
Analogicznie jak w module HM, w menu Słowniki → Definicje dokumentów dostępna jest definicja dokumentu Raport okresowy sprzedaży (RO). W module FK jego aktywność jest domyślnie wyłączona (dokumenty do RO generowane są w module Handlowo-Magazynowym). Jeżeli istnieje potrzeba wystawienia raportu w module Finansowo-Księgowym należy aktywować ją za pomocą pola Aktywny na zakładce 1 Podstawowe.
Definicja dokumentu Raport okresowy sprzedaży (RO) została dodana w celu usprawnienia pracy użytkowników. System umożliwia również zaewidencjonowanie sprzedaży fiskalnej w pliku JPK-V7 za pomocą dowolnego dokumentu sprzedaży z oznaczeniem RO.
Generowanie dokumentu RO w module FK
W celu wygenerowania dokumentu RO należy w oknie Rejestracja sprzedaży, za pomocą ikony Dodaj F3 wybrać definicję Raport okresowy sprzedaży (RO) ze spisu dokumentów. Dokument ten jest wystawiany na kontrahenta jednorazowego. Wprowadzenie wartości na RO możliwe jest poprzez:
- Ręczne wprowadzenia wartości w zakładce 2 Dokument
- dodanie pozycji kosztowej na zakładce Pozycje i ręczne wprowadzenie wartości
- opcję pod prawym przyciskiem myszy Dodaj na podst. Dok. dla RO. W ten sposób pobrane zostaną dokumenty wystawione wyłącznie w module FK oznaczone jako Dok. dla RO wraz z powiązaniami.
Paczki PK
Format Paczki.pk zawiera pole Dokument do RO, które umożliwia:
- prawidłowy import dokumentów z oznaczeniem RO i bez oznaczenia
- oznaczenie zaimportowanych dokumentów, które nie posiadają znacznika dla RO ręcznie za pomocą operacji grupowej dostępnej w oknie Import danych do poleceń księgowania → Pokaż zawartość paczki → prawy przycisk myszy w oknie Dokumentów źródłowych → Grupowa poprawa oznaczeń dokumentów dla JPK
W oknie edycji danych dodano parametr Dokument dla raportu okresowego sprzedaży (RO), który może przyjąć wartości Tak lub Nie.
Po imporcie paczki i oznaczeniu odpowiednich dokumentów dla RO, można wygenerować raport okresowy pobierając wartość za pomocą opcji Dodaj na podst. dok. „Dok dla RO”.
Zestawienia VAT dla raportu okresowego sprzedaży
Rejestry VAT
Do zestawień dostępnych w menu Zestawienia → Rejestry VAT prezentujących dane w układzie innym niż JPK_V7 i JPK_VAT (np. Dostawa razem, VAT dostawa razem) dodany został znacznik Pokaż raport okresowy sprzedaż (RO), nie pokazuj paragonów zawartych w RO. Po jego zaznaczeniu dane w zestawieniu będą zawierały jedynie raporty okresowe, bez uwzględnionych w nich pojedynczych dokumentów fiskalnych.
W oknie zestawienia jest możliwość wyciągnięcia na widok kolumn Dok. dla RO oraz Dok.w RO.
Zestawienie dokumentów dla raportu okresowego sprzedaży
W celu porównania i uzgodnienia kwot NETTO, VAT, BRUTTO z dokumentów pobranych do raportu okresowego z kwotami dokumentu RO dodano Zestawienie dokumentów dla raportów okresowego sprzedaży. Dostępne jest ono w modułach:
- Handlowo – Magazynowym, w menu Zestawienia – Sprzedaż, Zakup, Magazyn, Zamówienia
- Finanse i Księgowość, w menu Zestawienia
Parametry zestawienia umożliwiają określenie miejsca sprzedaży, zakresu miesięcy VAT oraz typu porównywanych dokumentów.
W oknie zestawienia dodano:
Raport okresowy sprzedaży RO – szczególne przypadki
Faktury uproszczone a RO
W Systemach Streamsoft Pro i Streamsoft Prestiż paragon z NIP na kwotę do 450 PLN nie jest uwzględniany w raporcie okresowym sprzedaży. Mechanizm ten jest oparty na stanowisku organów podatkowych, które wystawiony w ten sposób dokument uznają za fakturę uproszczoną i nie nakładają w związku z tym obowiązku wystawiania odrębnej faktury sprzedaży. Winna ona zostać ujęta w JPK jako odrębna pozycja tym samym pomniejszając wartość sprzedaży paragonowej.
Faktury do paragonów a RO
Zafiskalizowana sprzedaż z paragonu wykazywana jest w raporcie okresowym sprzedaży RO, uwzględnianym w pliku JPK_V7. Wystawiona do takiego paragonu faktura jest ujmowana w pliku, jednak nie wpływa ona na wartość podsumowania ani nie pomniejsza sprzedaży paragonowej. Wykazanie dokumentu Fpar w pliku JPK_V7 ma charakter informacyjny.
Korekty dokumentów fiskalnych a RO
W systemie możliwe jest uwzględnianie korekt dokumentów fiskalnych w raporcie okresowym RO. Na zakładce Zestawienie VAT dodano pole Dokument dla raportu okresowego (RO), które domyślnie jest zaznaczone.
W celu pobrania wartości z korekt sprzedaży do raportu RO należy w oknie Wybierz dokumenty wskazać wartość Wszystkie oznaczone dokumenty lub Tylko oznaczone korekty.
RO w pliku JPK_V7
Podczas pobierania danych do pliku JPK-V7 zaczytywane są raporty RO do pliku xml raporty okresowe sprzedaży RO.
Podczas pobierania danych system weryfikuje istniejące w systemie dokumenty oraz wyświetla w raporcie informację o:
- dokumentach oznaczonych jako Dok. dla RO w danym okresie, które nie mają powiązania z raportem okresowym (nie są uwzględnione w RO)
- raportach okresowych, które nie zostały zaakceptowane
Po wygenerowaniu pliku raporty okresowe sprzedaży RO są widoczne w podglądzie tabelarycznym, w zakładce 4 Sprzedaż.