Moduł Handlowo-Magazynowy

INTRASTAT

  • Uaktualniono zbiór kodów rodzajów transakcji, które obowiązują od 1 stycznia 2022 r. W menu „Słowniki – Słowniki dla dokumentów – Kody rodzajów transakcji” domyślnie wyświetlany jest słownik aktualnie obowiązujących kodów wraz z ich opisami. Za pomocą opcji „Rodzaj”, dostępnej na pasku ikon lub opcji pod prawym przyciskiem myszy, istnieje możliwość zmiany wyświetlanego słownika na aktualny lub archiwalny.
    Nowe kody rodzajów transakcji należy stosować w zgłoszeniach INTRASTAT poczynając od zgłoszeń składanych za styczeń 2022 roku.

 

  • Zmieniono sposób pobierania wartości do deklaracji INTRASTAT w przypadku pozycji, które wynikają z korekty dokumentu. Od tej pory w deklaracji wykazywana jest wartość korygowanej pozycji wraz z proporcjonalnie doliczoną wartością transportu. Wprowadzone rozwiązanie umożliwia właściwe ujęcie wartości statystycznej i fakturowej dla przypadków, gdy na korygowanym dokumencie występują pozycje towarowe, usługowe oraz koszty transportu.

 

  • Dostosowano system do przepisów dotyczących podawania kraju informacji o kraju pochodzenia towaru w zgłoszeniach INTRASTAT obowiązujących od 1 stycznia 2022 r.  Dla dokumentów wewnątrzwspólnotowych (dok. sprzedaży i dok. magazynowych), w oknie edycji pozycji dokumentu udostępniono zakładkę „UE” umożliwiającą wybór kraju pochodzenia towaru.

 

  • Usprawniono wydruk arkuszy spisowych dla inwentaryzacji według dostaw. Dla definiowanych wzorców wydruków umożliwiono dodanie kolumn:
    • Cena zakupu dost. – wcześniej pod nazwą „Cena zakupu”
    • Cena zakupu nadw. – wyświetla aktualną cenę zakupu spisywanych dostaw

 

Korekty do FwewNW

Rozbudowano opcję wystawiania korekt do faktur wewnętrznych do zakupu. Od tej pory, w przypadku, gdy na fakturze wewnętrznej do zakupu (FwewNW) zestawienie VAT zostało wymuszone przez użytkownika, to podczas generowania korekty do tego dokumentu system wyświetli komunikat: „Na dokumencie źródłowym wymuszono zestawienie VAT. Czy przepisać do korekty wartości wymuszone?” Wybór przycisku TAK spowoduje przepisanie wartości wymuszonych na dokumencie faktury wewnętrznej. Po wyborze NIE, na korektę zaczytają się pierwotne wartości zestawienia VAT z dokumentu FNW.

 

Wydruk dokumentów w formacie PDF

Nowe wydruki dokumentów, które są rejestrowane do bazy dodatkowych dokumentów w postaci plików PDF widoczne będą teraz na dokumencie w sekcji “Dokumentacja” jako predefiniowany rodzaj dokumentacji “Wydruk HM”.
W celu automatycznego podpięcia pliku w sekcji „Dokumentacja” konieczne jest ustawienie parametru: „System – Konfiguracja – Ustawienia – Wydruki – Wydruki definiowane – Rejestruj wydruki w bazie dodatkowych dokumentów” na wartość TAK.

 

Zmiana stawki VAT na dokumentach

Udostępniono obsługę parametrów w konfiguracji systemu:

  • “Ustawienia – Dokumenty – Edycja pozycji – Umożliwić zmianę stawki VAT na dokumentach sprzedaży, zamówień i ofertowych w PLN”
  • “Ustawienia – Dokumenty – Edycja pozycji – Umożliwić zmianę stawki VAT na dokumentach sprzedaży, zamówień i ofertowych w PLN”

na dokumentach faktura do WZ Dostawa wewnątrzwspólnotowa (FWZ_DW) oraz Faktura dostawa wewnątrzwspólnotowa (FDW).

 

 

Generowanie dokumentów dyspozycji z okna dokumentów magazynowych

Dodano opcję “Generuj dokumenty dyspozycji” na oknach dokumentów magazynowych PZ/WZ (menu Magazyn – Dokumenty magazynowe PZ / Dokumenty magazynowe WZ). Opcja dostępna jest na pasku ikon oraz w menu pod prawym przyciskiem myszy: Dodatkowe – Generuj dokumenty dyspozycji.

 

Nowy parametr dot. domyślnej drukarki

W konfiguracji systemu dodano parametr „Podpowiedz drukarkę domyślną z systemu Windows” (menu System – Konfiguracja – Ustawienia – Dokumenty – Wydruki). Domyślnie parametr przyjmuje wartość “NIE”. Po aktywacji parametru program każdorazowo po uruchomieniu będzie ustawiał drukarkę na domyślną drukarkę z systemu Windows. Wcześniej program, po każdym uruchomieniu, ustawiał w opcjach wydruku ostatnio zapamiętane urządzenie. W przypadku, gdy operator zmieni drukarkę w opcjach wydruku danego dokumentu, do czasu ponownego uruchomienia programu zapamiętana zostanie drukarka ustawiona przez operatora.

 

Aktualizacja słownika kodów CN

Do słownika kodów CN wprowadzono aktualne wpisy dla roku 2022.

 

Zmiany w realizacji zamówień na dokumentach FWZ (odwrócony obieg)

Zmodyfikowano opcję „Realizuj zamówienie” na dokumentach FWZ biorących udział w obiegu WZ do FWZ (odwrócony obieg). Od teraz system będzie weryfikował, czy na zamówieniu znajdują się towary handlowe i w przypadku ich wykrycia zablokuje realizację oraz wyświetli raport: „zamówienie z kartotekami handlowymi może być realizowane tylko za pomocą dokumentów WZ i FWZ standardowego obiegu (Najpierw WZ, potem FWZ).”

 

Rozszerzenie obsługi OSS dla Ofert dla odbiorców i Zapytań ofertowych od odbiorców

Na dokumentach „Oferty dla odbiorców” oraz „Zapytania ofertowe” dodano obsługę pól:

  • Kraj nadania
  • Kraj przeznaczenia
  • Kraj stawek VAT

Opcja umożliwia procesowanie takich dokumentów dla transakcji OSS.

 

Usprawnienie filtru „Zakres dat” na oknach przeglądania

W filtrze „Zakres dat” na oknach przeglądania danych dodano następujące predefiniowane wartości:

  • Poprzedni miesiąc
  • Ostatnie 3 miesiące
  • Ostatnie 12 miesięcy
  • Aktualny rok

 

Dodatkowe zabezpieczenie przed zmniejszeniem ilości na pozycji dokumentów „Rozchód wewnętrzny”

Dodano dodatkowe zabezpieczenie przed zmniejszeniem ilości na pozycji dla dokumentów:

  • Rozchód wewnętrzny – zmiana kartoteki (RWZK)
  • Rozchód wewnętrzny – grupowa zamiana kartotek (RWZKG)
  • Rozchód wewnętrzny – zamiana kartoteki (RWZKK)
  • Od teraz program będzie sprawdzał czy rozchodowano w całości ilość przyjętą na powiązanej pozycji PW, w przypadku gdy:
  • Rozchodowana została całość pozycji – system nie pozwoli zmniejszyć ilości
  • Rozchodowana została część pozycji – system pozwoli zmniejszyć ilość przyjętą do ilości rozchodowanej
  • Dla dokumentu Rozchód wewnętrzny – zamiana kartotek (RWZKK) pozwoli operatorowi podjąć decyzję czy zmniejszyć ilość

Wprowadzone zmiany zapobiegają powstaniu niezgodności w wartościach magazynów.

Moduł Finanse i Księgowość

Zmiany w oknie danych firmy

System – Dane Firmy. Usunięto widoczność zakładki 6 e-Poltax a jej dane zostały przeniesione na zakładkę 5 Dane do Pit-ów, wydruków.

 

Zmiany w wydrukach zestawień dla kont

W stopce wydruku dla zestawień kont dodano informację dot. wywołania wydruku np. “Zestawienia – Zestawienia okresowe – Stanów i obrotów kont (Obrotówka).”

 

Usprawnienie w oknie słownikowym grup rozrachunkowych

Słowniki – Słowniki systemowe – Grupy rozrachunkowe. Od teraz słownik Grup rozrachunkowych wywołany z poziomu np. dokumentu KBI, definicji dokumentów lub rozliczania dokumentów domyślnie będzie miał włączony filtr aktywnych grup. Oznacza to, że w wywołanym oknie prezentowane będą grupy o statusie „Aktywna”, po wyłączeniu filtru widoczne będą pozostałe pozycje.

 

Nowe kolumny w zestawieniach pozycji kosztowych

Zestawienia – Zestawienia pozycji kosztowych. Dodano możliwość wyciągnięcia w widoku okna kolumn: “Miesiąc VAT”, “Rok VAT” oraz “Oznaczenia JPK”.

 

Korekty ręczne VAT w deklaracji VIU-DO

Rozszerzono dokumenty uwzględniane w VIU-DO o korekty ręczne VAT

“Sprawozdania – Deklaracje – VIU-DO”. Dodano możliwość skorygowania VAT pobieranego do deklaracji VIU-DO, za pomocą “Korekt VAT ręcznych sprzedaży”. Należy ją wystawić na miejscu sprzedaży, które obsługuje transakcje ruchome oraz wskazać odpowiedni miesiąc VAT i walutę. Korygowane wartości należy wprowadzić na zakładce z ewidencją “Tr. zagraniczna” wpisując je we właściwej stawce VAT. W celu włączenia stawek zagranicznych należy wybrać opcję “Pokaż wszystkie stawki” dostępną w podręcznym menu na panelu “Kwoty VAT” na dokumencie.

Moduł Księga Podatkowa

Polski Ład

Dostosowano moduł KPIR do nowych regulacji prawnych, wprowadzono zmiany:

  • dodano nowe parametry księgowe wykorzystywane do obliczeń składki zdrowotnej
  • zmieniono sposób naliczania składki zdrowotnej dla właścicieli rozliczających się wg podatku liniowego (4,9 %) i wg skali podatkowej (brak możliwości odliczenia części składki od podatku)
  • w menu „Zestawienia” dodano „Podsumowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne”, które prezentuje dane z zatwierdzonych deklaracji PIT-5, PIT-5L i Rozliczenia właściciela
  • dla właścicieli rozliczających się wg skali podatkowej umożliwiono naliczanie ulg: dla klasy średniej, dla seniora, dla rodziny +, na powrót z zagranicy
  • dodano nowe stawki ryczałtu 12% i 14%
  • zmodyfikowano formularze PIT-5, PIT-5L i Rozliczenie właściciela dostosowując je do nowych przepisów

Szczegółowy opis wprowadzonych zmian znajduje się w materiale dostępnym pod linkiem: https://portalklienta.streamsoft.pl/faq/zmiany-dotyczace-przepisow-polskiego-ladu-w-module-kpir/

 

Usprawnienia w księgowaniu dokumentów

  • Dodano możliwość włączania/wyłączania z księgowania dokumentów zaznaczonych. Opcja dostępna jest w menu pod prawym przyciskiem myszy.
  • Dodano sprawdzenie numeru dokumentu dla kontrahenta w obrębie roku podczas zapisu dokumentu zakupu oraz “Bez rejestru VAT”. W przypadku powtórzenia numeru program wyświetli pytanie: “Ten kontrahent ma już wpisany dokument o tym numerze! Czy mimo to zapisać dokument?”.

 

Usprawniono sposób rozliczania podatku dochodowego dla właścicieli.

Dodany został parametr „Pomiń ‘kwotę wolną’ przy obliczaniu zal. na podatek”. Dostępny jest on w oknie „Dane właściciela do rozliczeń podatku” (słownik „Właściciele” – „Dane właściciela” – menu podręczne pola „Udział – okno „Rozliczenie podatku dochodowego). Nowy parametr umożliwia indywidualne ustawienie dla właściciela trybu naliczania kwoty wolnej od podatku – dotyczy to sytuacji, w której osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, w której jest współwłaścicielem. Wcześniej określenie kwoty wolnej od podatku dostępne było w oknie Ustawień podatkowych i działało globalnie na rozliczanie wszystkich właścicieli.

Moduł Kadry i Płace

Ulga podatkowa dla umowy zlecenie

Rozbudowano algorytm dla umowy zlecenia o możliwość korzystania ze składnika ULGA – Ulga podatkowa. W przypadku konieczności użycia składnika należy ręcznie dodać go do algorytmu. Ulga zostanie naliczona pod warunkiem oznaczenia jej w zaszeregowaniu pracownika.

 

Przełączanie widoku zakładek na oknie edycyjnym listy płac

W oknie edycyjnym listy płac pracownika dodano możliwość przełączania widoku nagłówków zakładek edycyjnych. Nagłówki mogą być wyświetlanie w jednym lub wielu wierszach. Opcja „Zakładki w wielu wierszach” jest dostępna w menu kontekstowym oraz za pomocą skrótu CTRL+M. Wybrane ustawienie jest zapamiętywane w kontekście aktualnego algorytmu płacowego.

 

Usprawnienie zbiorczej wysyłki PIT-11

Rozszerzono opcję zbiorczej wysyłki PIT-11. W oknie „Deklaracje PIT-11Z” w menu kontekstowym dodano opcję „Usuń nieprawidłowe UPO” umożliwiającą ponowna wysyłkę PIT-11Z do systemu e-Deklaracje.

 

Zmiany w eksporcie do Płatnika

  • Dostosowano eksport do nowej wersji Płatnika (KEDU_5_4).
  • Rozszerzono zakres stosowania ustawienia w konfiguracji „Ustawienia – Program Płatnik – Ustawienia – Wysyłaj wyzerowane ujemne kwoty”. Od teraz obejmował on będzie wartości w składniku płacowym „Podstawa zdrowotnego”.
  • W związku ze zmianami w przepisach wprowadzono zmiany w eksporcie danych do programu Płatnik. Od tej pory w deklaracji RCA uwzględnione będą osoby posiadające jedynie ubezpieczenie zdrowotne. Dotychczas uwzględniane były one na deklaracji RZA, która została wyłączona z obsługi.
  • Umożliwiono generowanie pustych deklaracji RCA dla członków rad nadzorczych. W oknie ustawień eksportu danych do Płatnika dostępna jest opcja „Zrób puste RCA także dla umowy zlecenia i rady nadzorczej”. Wcześniej znacznik ten dotyczył tylko umów zlecenie.

 

Zmiany we wzorcu ewidencji obecności

Rozszerzono zakres danych zapisywanych w rejestrze operacji o zmiany dokonywane w Słowniku „Wzorzec ewidencji obecności”.

 

Rozbudowano możliwości rozliczania składek właścicieli

Dodane zostały składniki umożliwiające podanie wartości przychodu/dochodu dla wszystkich przewidzianych form opodatkowania:

  • W_KP_DOCH – Dochód w miesiącu – karta podatkowa
  • W_PL_DOCH – Dochód w miesiącu – podatek liniowy
  • W_SP_DOCH – Dochód w miesiącu – skala podatkowa

Składniki należy dodać ręcznie do algorytmu płacowego. Na ich podstawie wyliczone zostaną wartości podstawy składki zdrowotnej oraz kwota składki.

 

Usprawnienie w wyliczaniu stawki zasiłku

Usprawniono wyliczanie stawki zasiłku w przypadku zbiegu urlopu i chorobowego oraz konieczności dopełnienia składników. Dodany został parametr w konfiguracji systemu “Ustawienia – Naliczanie płac – Ustawienia płac – Chorobowe – Dopełnianie składników – przy zbiegu urlopu i chorobowego urlop tylko ze stałych”, który może przyjąć wartości:

  • NIE – wynagrodzenie za urlop uwzględniane jest w całości
  • TAK – wynagrodzenie za urlop uwzględniane jest tylko z części kwoty wynagrodzenia za urlop wynikającej ze stałych składników wynagrodzenia.

Zmiany podyktowane są brakiem jednoznacznych wytycznych ZUS dla opisanego wyżej przypadku i umożliwiają sterowanie składnikami, z których naliczona ma być stawka urlopu. W celu zachowania dotychczasowego sposobu działania programu parametr ten domyślnie ustawiony jest na wartość NIE.

 

Usprawnienie wyświetlania okna rozbicia stawki

Wprowadzono możliwość sterowania opcją wyświetlania rozbicia stawki po wskazaniu symbolu absencji w oknie ewidencji. W konfiguracji systemu dodany został parametr “Ustawienia – Obsługa – Pokaż rozbicie naliczenia stawki po wskazaniu absencji w oknie ewidencji”, domyślnie jest on wyłączony. W celu aktywacji opcji wyświetlania okna z rozbiciem stawek należy zmienić wartość parametru na TAK.

 

Optymalizacja przeliczania składników płacowych

Zoptymalizowano przeliczenia niektórych składników płacowych – wprowadzone zmiany znacznie przyśpieszyły czas zamykania list płac.

 

Nowe wersję deklaracji PIT

Dodano nowe wersje deklaracji PIT:

  • PIT-11(28)
  • PIT-8AR(12)
  • PIT-R(21)

 

 

Aktualizacja składników w formularzach deklaracji

Zmodyfikowano metodę aktualizacji składników uwzględnianych w polach kwotowych dla formularzy (System – Definicja list – przycisk „Definicje pól kwotowych dla formularzy” na pasku ikon). Wprowadzone zmiany dotyczą w przypadku gdy:

  • w danym formularzu (np. PIT-11) użytkownik wprowadził własny wzór w polu
  • wykonano aktualizację systemu z wersji znacząco niższej (np. z wersji z oznaczeniem 9.0.352. do wersji 10.0.355)
  • w aktualnej wersji obowiązuje nowy wzór formularza lub zmienił się standardowy wzór w polu

Od teraz system w tej sytuacji w oknie Definicji pól kwotowych formularza, przy Nr pola będzie wyświetlał przycisk, za pomocą którego użytkownik będzie miał możliwość pozostawienia wzoru sugerowanego lub zmiany na własny, zdefiniowany we wcześniejszej wersji.

 

Stawka zasiłku przy składnikach kwartalnych

Zmieniono sposób naliczania stawki zasiłku przy stosowaniu na liście płac składników kwartalnych. Od teraz składniki, które parametr „Wliczać do zasiłków” mają ustawiony na wartość „premia kwartalna” będą obliczane proporcjonalnie do ilości pełnych miesięcy przepracowanych w poprzednich kwartałach, tzn. składnik zostanie podzielony przez 12 miesięcy, a następnie pomnożony przez pełne miesiące przepracowane w danym kwartale. Wcześniej w sytuacji, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż rok, to składniki kwartalne były uwzględniane zawsze w 1/12 wysokości, bez względu na długość zatrudnienia.

 

Zabezpieczenie przed usunięciem składników płacowych

Dodano zabezpieczenie przed usunięciem składników z definicji listy, dla których zostały policzone listy płac. Możliwość usunięcia takich składników została ograniczona dla użytkowników z prawami administratorów – podczas próby usunięcia program wyświetli ostrzeżenie: „Uwaga! Usuwany składnik … ma wyliczone wartości na listach płac. Usunięcie składnika z definicji listy nie spowoduje usunięcia tych wartości. W przypadku konieczności usunięcia wartości składników skontaktuj się z serwisem. Czy kontynuować?”

W przypadku próby usunięcia składnika przez nieuprawnionego użytkownika wyświetlony zostanie komunikat: „Nie można usunąć składnika …., ponieważ ma wyliczone wartości na listach płac. Wyłącznie użytkownik z uprawnieniami administracyjnymi może usuwać składniki, które mają naliczone wartości na listach płac. Proszę skontaktować się z administratorem.”

 

Rozliczanie okresów zasiłkowych

Zmieniono sposób obliczania płacy zasadniczej w przypadku rozliczania okresów zasiłkowych z innego miesiąca niż miesiąc listy. Od teraz przy obliczaniu wartości składnika PLZAS system będzie stosował pomniejszenie o 1/30 płacy pracownika obowiązującej w miesiącu wystąpienia zasiłku. Wcześniej w wyliczeniach stosowana była płaca z miesiąca listy. Wprowadzone zmiany zapobiegają nieprawidłowym wyliczeniom wynagrodzeń w przypadku zmiany wysokości płacy zasadniczej oraz wystąpienia zasiłku.

 

Wymiana danych PPK

Do funkcjonalności Wymiana danych PPK dodano możliwość sprawdzenia list płac powiązanych z dokumentem PPK oraz usunięcia wybranej listy płac z dokumentu PPK.  Opcja dostępna jest w oknie „Wymiana danych PPK” –> sekcja „Pozycje dokumentu” –> ikona „Listy płac wykorzystane w dokumencie”. W wywołanym oknie „Listy płac” prezentowane są dokumenty, z których system pobrał dane. Po rozwinięciu listy wyświetlani są znajdujący się na niej pracownicy. W górnej części okna znajduje się przycisk „Usuń listę z dokumentu”. Opcja ta może być wykorzystana w sytuacji, gdy zachodzi konieczność zmiany w dokumencie Składka PPK, który nie został jeszcze wysłany do Instytucji Finansowej PPK. Umożliwia ona otworzenie listy płac lub konkretnego pracownika celem poprawy wyliczeń, a następnie ponowne pobranie wartości składek na dokument PPK. Wcześniej w takim przypadku, podczas próby otworzenia listy/pracownika prezentowany był komunikat informujący o braku możliwości wykonania takiej operacji ze względu na składki przekazane do PPK.

 

Informacja o sposobie wyliczenia składnika

Udostępniono możliwość wyjaśnienia sposobu wyliczeń niektórych składników płacowych. Opcja „Sposób wyliczenia składnika” jest dostępna w menu pod prawym przyciskiem myszy, po jej wywołaniu prezentowany jest raport zawierający informacje o zastosowanych składnikach i ich wartościach oraz o poszczególnych działaniach.

 

Obsługa kosztów uzyskania oraz przychodów z tytułu praw autorskich

W algorytmie dla umowy o pracę usprawniona została obsługa kosztów uzyskania oraz przychodów z tytułu praw autorskich. Dotychczas koszty te ujmowane były w składniku dotyczącym kosztów uzyskania (KOSZT). Po wprowadzonych zmianach koszty z tytułu praw autorskich (KOSZT_PAUP) są odrębnie uwzględniane w podstawie podatku. Dodany został również składnik Przychód prawa autorskie (PRZ_PAUP).  W przypadku konieczności użycia składników należy dodać je do algorytmów, a ich wartości w oknie edycyjnym listy płac należy uzupełnić ręcznie lub za pomocą wzoru. Zastosowane rozwiązania umożliwiają prawidłowe rozliczenie PIT-11 dla pracowników posiadających 50% koszty uzyskania przychodu.

 

PIT-11Z

Rozbudowano funkcjonalność wysyłki zbiorczej deklaracji PIT (PIT-11Z). Od teraz poszczególne deklaracje pracowników podpięte do wygenerowanej paczki dokumentów posiadają możliwość edycji oraz wydruku. W szczegółach okna „Deklaracje PIT-11Z” dodane zostały ikony:

  • Popraw
  • Drukuj – w menu dostępne są warianty: Drukuj aktualną pozycję, Drukuj zaznaczone pozycje, Drukuj wszystkie pozycje

 

Kontrola progu podatkowego

Wprowadzono zmiany w sposobie kontroli przekroczenia progu podatkowego. Dotyczą one pracowników, którzy posiadają przychody z tytułu:

  • Rady nadzorczej
  • innego stosunku pracy

 

Kontrola przychodów w takim przypadku może odbywać się na 2 sposoby:

  1. Łączenie przychodów z różnych źródeł ( sumowanie przychodów z różnych angaży)
  2. Rozliczanie każdego źródła przychodu odrębnie

W celu określenia sposobu kontroli dodano znacznik „Łącz dochody przy kontroli progu” dostępny w oknie edycyjnym zaszeregowania pracownika.

Jego zaznaczenie spowoduje łączne sumowanie ww. przychodów pracownika w procesie kontroli przekroczenia progu podatkowego i w przypadku jego przejścia – naliczenie podatku wg stawki 32%.

Parametr ten jest domyślnie zaznaczany – w przypadku nowego zaszeregowania dot. rady nadzorczej, jeżeli pracownik nie złożył odpowiedniego oświadczenia, należy usunąć znacznik z pola.

Moduł Zarządzanie Produkcją

Nowe opcje dla paneli .Net

  • Rozbudowano widok panelu .Net Kontroli jakości na etapie wyboru obiektu kontroli jakości (np. kartoteki). Dodane zostało pole “Szukaj” umożliwiające zawężenie wyników.
  • Na panelu meldunkowym oraz start-stop (.Net) na oknie wyboru operacji dodano opcjonalny filtr na wydział produkcyjny. Filtr ten jest dostępny po zaznaczeniu opcji “Filtr na wydział produkcyjny” w konfiguracji paneli .net.

 

Usprawnienia w harmonogramowaniu szczegółowym

“Zarządzanie produkcją – Harmonogramowanie szczegółowe” dodano informacje o indeksie meldowanym operacji na elementach wykresu reprezentujących pracę zasobów.

 

Nowe uprawnienia dostępu do opcji w module ZP

W Module Administratora dodano następujące prawa do opcji:

  • Prawa\Firmy\Firma\Streamsoft\Zarządzanie produkcją\Słowniki\Składniki ceny standardowej.
  • Prawa\Firmy\Firma\Streamsoft\Zarządzanie produkcją\Zarządzanie produkcją\Kanban transportowy.
  • Prawa\Firmy\Firma\Streamsoft\Zarządzanie produkcją\Zarządzanie produkcją\Karta pracy zasobu.

 

Dodatkowe opcje zmiany danych surowców

W oknie „Grupowa edycja operacji” (dostępnym w TPP – Operacje technologiczne – Grupowe ustawienie danych) umożliwiono zmianę danych surowców, materiałów pomocniczych, odpadów, produktów bez konieczności podania kartoteki.

 

Usprawnienie w opcji harmonogramowania szczegółowego

Usprawniono funkcjonalność harmonogramowania szczegółowego w przypadku występowania zasobów z zerowym czasem TPP. Po wprowadzonych zmianach, po wykonaniu harmonogramowania, dla takich zasobów ilość będzie przeliczana względem czasu TPZ. W przypadku, gdy zasób będzie miał określony czas TPP, wyliczenia działać będą tak jak dotychczas, czyli w wyniku harmonogramowania ilość będzie rozdzielania proporcjonalnie względem czasu TPP (jeśli istnieje fragment pracy zasobu określający czas TPZ to dla niego ilość równa jest 0). Wcześniej dla zasobów z zerowym czasem TPP, po wykonaniu harmonogramowania, ilość była zerowana.

 

Rozbudowa opcji „Grupowa edycja operacji”

Opcja „Grupowa edycja operacji” (dostępna w oknie Operacje technologiczne, w menu podręcznym) została rozbudowana o możliwość wskazania partii dla TPZ za pomocą pola „Partia dla TPZ” znajdującego się na zakładce 6 Zasoby. Dotychczas wskazanie tego parametru możliwe było wyłącznie podczas pojedynczej edycji operacji.

Moduł Logistyka

Rozszerzenie możliwości realizacji dyspozycji wydania

Logistyka – Dyspozycje wydania. Realizacja dyspozycji wydania – rozszerzono możliwości opcji. Od teraz funkcjonalność ta uwzględnia również parametr “Pobierać jedną dostawę” z definicji dokumentu, dla kartotek nieidentyfikowalnych (czyli kartotek bez wymuszonej obsługi któregokolwiek z parametrów: numer dostawy, termin ważności).

Moduł CRM

Optymalizacja działania okna

Usprawniono działanie okna „Drzewo zdarzeń” z włączonym widokiem wg kontrahenta.  Modyfikacje dotyczą przypadku przełączania się między kontrahentami posiadającymi bardzo dużą ilość danych na zakładce „Drzewo zdarzeń”. Wprowadzone zmiany polegają na ograniczeniu jednorazowego wczytywania elementów do tej zakładki, co w znaczący sposób przyśpiesza działanie okna.

 

Rozszerzenie filtra „Zakres dat”

W oknach „Drzewo zdarzeń” i „Organizacja pracy operatora” filtr „Zakres dat” został rozszerzony o nowe predefiniowane wartości:

  • Poprzedni miesiąc
  • Aktualny rok

 

Zmiana w wysyłce e-mail bezpośrednio z programu

Wprowadzono dwu-etapową metodę uwierzytelniania konta pocztowego dla wysyłki e-maili bezpośrednio z programu (parametr “Ustawienia – CRM – E-Mail – Sposób wysyłania e-maili” ustawiony na wartość „Bezpośrednio z programu”).

W tym celu w konfiguracji systemu dodany został parametr “Ustawienia – CRM – E-Mail – Szyfrowanie”, który może przyjąć jedną z wartości:

  • SSL
  • TLS Implicit
  • TLS Require

Modyfikacje spowodowane są zmianą sposobu autoryzacji dla kont Google.

Moduł DMS

Zmiany w dostępie do słownika „Grupy operatorów”

Słownik systemowy „Grupy operatorów” został udostępniony z poziomu DMS – Słowniki systemowe, również w przypadku, gdy firma nie posiada licencji na moduł CRM.

 

Nowa opcja „Historia przekazań”

Na dokumencie HM w menu “Opcje – Dokument – DMS” oraz na głównym oknie w szczegółach na zakładce „powiązania CRM i DMS” dodano opcję “Historia przekazań”. Opcja jest dostępna tylko dla dokumentów powiązanych z obiegiem DMS.

 

Wystawianie dokumentów na podstawie obiegu DMS

  • Rozszerzono opcję „Wystaw dokument FK na podstawie (Ctrl+K)” dostępną w oknie DMS – Akceptacja obiegu. Po wprowadzonych zmianach, w przypadku gdy do obiegu DMS załączona zostanie dokumentacja, to podczas wystawiania dokumentu FK jest dostępna od razu na oknie edycyjnym dokumentu FK. Wcześniej dokumentacja była linkowana dopiero po wystawieniu dokumentu FK i widoczna przy ponownym podglądzie/edycji.
  • Do mechanizmu „Wystaw dokument HM na podstawie (CTRL+M)” dodana została informacja o statusie VAT kontrahenta. Od teraz podczas wystawiania dokumentu system będzie weryfikował oraz wyświetlał informację o statusie VAT, analogicznie jak przy wystawianiu dokumentu FK na podstawie obiegu DMS.

Moduł Rozrachunki

Nowa kolumna „Podlega windykacji”

W oknie Należności i zobowiązań dodano możliwość wyświetlania kolumny „Podlega windykacji”. Wartość kolumny przyjmuje wartość „Tak” w przypadku, gdy w zakładce Aplikacja „Windykator” w słowniku kontrahentów zaznaczone jest pole „Podlega windykacji”.

Pivot – Analizy wielowymiarowe

Nowe prawo dotyczące Analiz wielowymiarowych

W Module Administratora dodano prawo “Prawa\Firmy\…\Wspólne\Analizy wielowymiarowe”. Steruje ono dostępnością grupy użytkowników do funkcjonalności „Analizy wielowymiarowe” i domyślnie jest ono przyznane.

B2B

Możliwość wyświetlania zestawień faktur

Dodano możliwość wyświetlania kwot z faktur w formie wykresów w przedziałach czasowych. Opcja pozwala na wizualizację wartości dokonanych zakupów.

 

Nowe opcje dla wyświetlania produktu

We właściwościach produktu dodano możliwość ukrycia ceny brutto.

 

Rozszerzenie obsługi konfiguratora

Zmieniono sposób obsługi konfiguratora. Od teraz wszystkie parametry dostępne są w Panelu Administratora i nie już ma konieczności wprowadzania zmian w pliku config.properties. Ponadto zmiana większości parametrów w Panelu Administratora nie wymaga restartu serwera, co było koniecznością przy korzystaniu z pliku konfiguracyjnego.

 

Rozszerzenie obsługi anulowania zamówień

Rozszerzono obsługę anulowania zamówienia o możliwość wywołania procedury. Procedura ta może dotyczyć np. ustawienia alertu systemowego dla użytkownika.

 

Zdjęcia

  • Dodano możliwość wypełnienia zdjęć do wymaganego w B2B formatu kwadratu wybranym przez użytkownika kolorem. Modyfikacja dotyczy przypadku skalowania zdjęcia wg danego boku, w wyniku którego powstanie prostokątny obraz. Wprowadzona opcja umożliwia wypełnienie wybranym kolorem przestrzeni brakującej do uzyskania wymaganego formatu.
  • Dodano możliwość pobrania zdjęć dla kartotek usługowych. Opcja jest dostępna tylko z widoku zarządzania zdjęciami w ustawieniach B2B.

 

Adres dostawy

Do koszyka dodano etykietę „Adres dostawy”, umożliwia ona wskazanie adresu dostawy.

 

Informacje po złożeniu zamówienia

Dla użytkowników z prawami administratora B2B dodano możliwość zdefiniowania własnej treści na stronie wyświetlanej po złożeniu zamówienia. Prócz obligatoryjnej informacji o nadanym numerze dokumentu wyświetlane mogą być inne treści np. o warunkach gwarancji, sposobach płatności. Ponadto istnieje możliwość dodania w treści tagu, który przekieruje klienta na stronę ze szczegółami zamówienia. Wcześniej po złożeniu zamówienia wyświetlana była jedynie informacja z nadanym numerem dokumentu.

 

Minimalny czas dostawy

Dodano możliwość ustawienia minimalnego czasu dostawy dla różnych sposobów dostaw. Parametr dostępny jest w konfiguracji dla sposobów dostawy.

 

Nowe parametry w konfiguracji

W pliku konfiguracyjnym dodano parametry umożliwiające:

  • Ustawienie numeru telefonu w dodatkowym adresie dostawy jako wartości wymaganej
  • Sterowanie możliwością dodania do koszyka produktu ze stanem 0 i umożliwieniem kontrahentowi zadania pytania odnośnie tego produktu
  • Wskazanie definicji dokumentów, dla których zamówienia w liście zamówień nie będą wyświetlane

 

 

Informacja o limitach kupieckich i należnościach

Zmieniono graficzny sposób prezentacji informacji o limitach kupieckich i należnościach klienta. Od teraz przy polu wyszukiwarki dostępna jest ikona „I”, za pomocą której wyświetlane są informacje zarówno o limitach jak i podsumowanie należności. W przypadku przeterminowanych należności ikona zmienia kolor na czerwony. Wcześniej informacje te wyświetlane osobno – limity kupieckie prezentowane były jako tekst na górze strony, a należności dostępne były w rozrachunkach.

 

Filtrowanie statusów zamówień

W widoku zamówień dodano możliwość filtrowania wg statusów. Przełączanie pomiędzy stanami powoduje przeładowanie tabeli i wyświetlenie zamówień o danym statusie.

 

Optymalizacja grafiki

Wprowadzono szereg zmian w obrębie szaty graficznej i prezentacji elementów strony, służących do korzystania ze sklepu w sposób łatwy w obsłudze i przyjazny użytkownikowi.

Integrator

Integrator

Zaktualizowano środowisko uruchomieniowe Java do wersji 11.0.15

 

Plugin BaseLinker

  • Rozszerzono obsługę zmiany statusów. W konfiguracji integracji dodano możliwość zmiany statusu zamówienia w BaseLinker, w przypadku gdy dokument zostanie anulowany w systemie Prestiż.
  • Dodano obsługę nowego magazynu BaseLinker pozwalającego na eksport stanów magazynowych do wielu magazynów BaseLinker oraz eksport cen do wielu grup cenowych BaseLinker.

 

Plugin Powiadomienia

W oknie konfiguracji szablonu wiadomości powiadomienia dodana została możliwość wyszukania w tekście np. frazy

Panel pracownika

Wysyłka wniosków o urlop

Rozszerzono działanie mechanizmu zastępstw oraz rozbudowano treść powiadomień. Od tej pory, w przypadku zastępstwa, wiadomości o złożonym wniosku o urlop wysłane zarówno do osoby zastępującej jak i do bezpośredniego (nieobecnego) przełożonego. Mechanizm wysyłki e-mail z informacją o złożonym wniosku wysyłany jest zależnie od stopnia rozbudowania struktury, od najwyższego do najniższego, np. w strukturze Pracownik – Kierownik (nieobecny) – Dyrektor, złożony wniosek o urlop otrzyma Dyrektor, a Kierownik otrzyma wiadomość o złożonym przez Pracownika wniosku.

Ponadto rozbudowano treść powiadomień wyświetlanych w panelu– ogólna informacja „Wybrany wniosek nie znajduje się wśród twoich wniosków do zaakceptowania” została rozdzielona na bardziej szczegółowe komunikaty np. „Wybrany wniosek został już zaakceptowany”.

 

Usprawnienie w widoku Panelu Kierownika

Usprawniono działanie tabeli z grafikiem pracowników w widoku Panelu kierownika. Od teraz podczas przewijania listy pracowników górna belka z nagłówkami kolumn pozostanie stale widoczna.

Magazyn Mobilny

Wyszukiwanie kartotek

Dodano możliwość ograniczenia widoczności pozycji wyświetlanych w wyszukiwarce w widoku stanów logistycznych. Do tej pory po wpisaniu numeru partii wyświetlana była kartoteka z wyszukanym nr partii jak również inne kartoteki. Za pomocą parametru „W widoku logistycznym pokazuj tylko kartoteki zgodne z numerem partii” znajdującym się w konfiguracji MMOB, w sekcji „Wyszukiwanie kartotek”, widok ograniczony zostanie tylko do kartoteki, do której przypisany jest wyszukany nr partii.

 

Dodatkowy format liczb

Rozszerzono możliwości wprowadzania liczb ułamkowych o format z przecinkiem. Wcześniej dostępne było wpisanie liczb jedynie w formacie z kropką. Od teraz system poprawnie zaczytuje wartości liczbowe wprowadzone w obu formatach.

 

Zatwierdzanie niezgodności

Usprawniono mechanizm zatwierdzania niezgodności na urządzeniu mobilnym. Od teraz w przypadku, gdy w słowniku niezgodności aktywny jest tylko jeden rodzaj, to na urządzeniu mobilnym zostanie ona wybrana domyślnie z pominięciem kroku wskazania rodzaju niezgodności ze słownika.

 

Wydruk etykiet

Dodano opcję umożliwiającą podanie ilości etykiet do wydruku. Opcja dostępna jest po włączeniu w konfiguracji Magazynu Mobilnego, w sekcji „Drukowanie” parametru „Pytaj o ilość etykiet”. Ustawienie to powoduje wysyłkę na drukarkę takiej ilości etykiet, jaka została zadana.
Ponadto dodano parametr “Przekazuj ilość etykiet jako parametr”, który umożliwia przekazanie ilości etykiet na formularz. Sposób obsługi wydruku wielu etykiet leży po stronie formularza, np. wydruk obok siebie.

Windykator

Rozszerzono opcje szablonów dla powiadomień i wezwań

Dodane zostały tagi przechowujące kwoty powiadomień i wezwań oraz ich sumy. Pozwala to na zamieszczenie informacji dla klienta o całkowitej kwocie do zapłaty.

 

Zmiany w wysyłce potwierdzeń dla raportów

Wyłączono potwierdzenia dostarczenia i przeczytania wiadomości dla raportów wysyłanych na wewnętrzne techniczne adresy mailowe.

 

Walidacja adresów e-mail

Od wersji 2.1.19 usprawniono walidację adresów e-mail, na które wysyłane są wiadomości. W mechanizmie walidacji adresów dodano warunki dotyczące znaków niedozwolonych występujących w domenie, np. myślnika lub występowania 2 kropek po znaku @. Wprowadzone zmiany zapewniają poprawną wysyłkę wiadomości w aplikacji na wszystkie adresy. Od tej pory adresy, w których występować będą tego typu znaki będą traktowane jako prawidłowe.

 

Definiowanie szablonów dla powiadomień i wezwań

Od wersji 2.1.23. po włączeniu opcji „Czy różne szablony powiadomień i wezwań” na stronie „Szablony” administrator ma możliwość definiowania szablonów dla powiadomień i wezwań w zależności od ilości dni przed terminem dla powiadomień oraz ilości dni po terminie dla wezwań.

Kurier

Raport nadanych przesyłek

Dodano dodatkową kolumnę z numerem raportu. Obsługa w modułach: DBS,DPD,Fedex,GLS,PEKAES,SUUS. Wartość wypełniana po wygenerowaniu raportu nadanych przesyłek.

 

Cecha dokumentu widoczna w oknie

Dodano dodatkową kolumnę z wartością cechy dokumentu w oknie historii/przesyłek do raportu/wyboru dokumentów. Dodatkowo dodano możliwość pobierania referencji z tej cechy.

 

RABEN

  • Dodano obsługę usług Fresh Logistics(grupa RABEN).
  • Dodano obsługę dodatkowych usług CALL, HMD i instrukcji CPU WVA w module RABEN

 

FEDEX

Dodano obsługę generowania zleceń odbioru dla klientów bez stałych, codziennych odbiorów przez kuriera. Opcja dostępna na parametr i wywoływana w momencie generowania raportu nadanych przesyłek.

 

DPD

  • Dodano obsługę usługi DPD Pickup – odbiór w punkcie.
  • Dodano możliwość wygenerowania zlecenia odbioru od klienta (zwroty).

 

DB Schenker

  • Dodano obsługę pola dodatkowych instrukcji.
  • Dodano obsługę usług dodatkowych związanych z planowanej daty dostawy i awizacją przesyłek.
  • Dodano obsługę usług dodatkowych: dostawy w dowolny dzień, dostawy do godz. 13.00 oraz awizacji dostawy (określenie tel. , sms, e-mail) w module DB Schenker

 

Poczta Polska

Dodano obsługę nowego API przesyłek paletowych.