Data aktualizacji: 04.04.2025
Od wersji 18.3.378.52 w systemach Streamsoft Pro i Streamsoft Prestiż wprowadzono nowe narzędzie do konfiguracji importu oraz realizacji wyciągów. Konsoliduje ono dotychczasowe parametry, ustawienia i opcje, które znajdowały się wcześniej w różnych lokalizacjach systemu: w konfiguracji systemu, definicji banku oraz oknie bufora importu wyciągów bankowych.
Nowy sposób konfiguracji importu:
- ułatwia konfigurację – porządkuje istniejące ustawienia oraz zapewnia przejrzystość dostępnych opcji i parametrów
- pozwala na personalizację – każdy użytkownik może utworzyć własny konfigurator, zapisując indywidualnie ustawienia importu i realizacji wyciągów, bez konieczności ich każdorazowej modyfikacji.
W interfejsie systemu pojawiły się nowe słowniki i zmiany w niektórych elementach, jednak zasady importu oraz realizacji wyciągów bankowych pozostały bez zmian.
Po aktualizacji, wszystkie dotychczasowe ustawienia importu i realizacji wyciągów bankowych zostają automatycznie przeniesione do nowego narzędzia bez konieczności wykonywania dodatkowych zmian.
Definicja banku – zakładka Import wyciągów
W Słowniki → Definicje banków na zakładce 7 Import wyciągów pozostały dwie sekcje:
- Import wyciągu bankowego służąca do wskazania Konfiguratora realizacji z bufora IWB*.
- Parametry dla MT940 służąca od wskazania Konfiguratora importu do bufora IWB* (Mt940).
*IWB – Importu Wyciągów Bankowych
Dla istniejących baz danych, po aktualizacji system automatycznie utworzy nowe konfiguratory w oparciu o dotychczasowe ustawienia realizacji określone w definicji banków (Słowniki → Definicje banków → zakładka 7 Import wyciągów). W przypadku wielu kont bankowych posiadających różne parametry realizacji wyciągów, powstanie tyle konfiguratorów ile wariantów ustawień funkcjonowało do tej pory. Nazwy powstałych konfiguratorów zawierać będą nazwy banków, których ustawienia zostały uwzględnione w danej konfiguracji.
Wartości wskazane na tej zakładce obowiązują w całej firmie. Oznacza to, że zmiana konfiguratora przez jednego operatora, wpływa na wszystkich użytkowników systemu – wszyscy operatorzy będą importować i realizować wyciągi bankowe zgodnie z nowymi ustawieniami.
Konfigurator realizacji z bufora IWB
W menu Słowniki → Słowniki rozrachunków znajduje się Konfigurator realizacji z bufora IWB. Narzędzie zawiera opcje i parametry określające sposób realizacji pozycji wyciągów zaimportowanych do bufora.
Dla nowo dodanych rachunków bankowych, w definicji banku na zakładce 7 Import wyciągów, należy ręcznie przypisać konfigurator ze słownika.
Nowy konfigurator można utworzyć za pomocą opcji Dodaj (F3) lub Kopiuj.
Okno konfiguratora zawiera sekcje:
Podstawowe
- Nazwa – nazwa własna konfiguratora, pole obowiązkowe.
- Aktywny – jego odznaczenie spowoduje brak możliwości przypisania konfiguratora w definicji banku.
Import
- Importuj pozycje SP bez powiązań – po zaznaczeniu opcji program zaimportuje pozycje z transakcją Split Payment bez powiązania z transakcją przeksięgowania na konto VAT. W przypadku stosowania tej opcji należy dla powiązanego z kontem rachunku VAT wyłączyć parametr Blokuj rozchód na minus.
- Importuj tylko przychody – do bufora wyciągów bankowych zostaną zaimportowanie wyłącznie pozycje wyciągów zakwalifikowane jako przychody.
Realizacja
Sekcja dotyczy ustawień kolejności realizacji pozycji wyciągu oraz ich rozliczania z dokumentami w systemie. W dalszej części artykułu znajduje się szczegółowy opis pól.
Realizacja i rozliczanie pozycji wyciągu – opis mechanizmu
Ustawienia widoczne w oknie konfiguratora w sekcji Realizacja zostały przeniesione z dotychczasowych parametrów znajdujących się w:
- konfiguracji systemu
- zakładce Import wyciągów w definicji banku
- ustawieniach w oknie Bufor importu wyciągów bankowych
Opis parametrów
- Kolejność realizacji – pozwala określić, w jakiej kolejności pozycje wyciągu mają zostać zrealizowane w systemie Streamsoft. Możliwy jest wybór jednej z wartości:
- Wg numer dokumentu z banku
- Wg pola „Lp.”
- Wg sortowania z okna
- Szukaj rozliczeń – pozwala określić kolejność, w jakiej system będzie wyszukiwał dokumenty do rozliczenia z daną pozycją wyciągu. Dostępne wartości:
- Wg numerów dok. spłacanych – system wyszukuje rozliczenia na podstawie numerów dokumentów do spłaty
- Wg kwoty – system wyszukuje rozliczenia odpowiadające dokładnej kwocie dokumentu z bufora
- Wg daty dokumentu – system wyszukuje rozliczenia na podstawie pola Data dokumentu
- Wg opisu – system wyszukuje dokumenty do rozliczenia na podstawie numerów podanych w opisie (tytule) przelewu.
- Wg id przelewu – system wyszukuje dokumenty do rozliczenia na podstawie wartości pola Prefix dla id przelewu.
- Wg procedury – system wyszuka rozliczeń, które zostaną zwrócone przez procedurę definiowaną określoną w konfiguratorze. Następnie wyniki procedury (id dokumentów) są zweryfikowane przez system pod kątem spełnienia pozostałych warunków do rozliczenia dla danego dokumentu.
- Wg powiązań (przy realizacji z bufora) – system wyszukuje dokumenty do rozliczenia na podstawie powiązań wskazanych na zakładce 2 Powiązania w pozycji dokumentu w Buforze importu wyciągów bankowych
- Szukaj dok. WZ/Zamówień – opcja jest ściśle powiązana z parametrem Powiąż z dokumentem dostępnym w definicji dokumentu bankowego BP-Kontrahent rozliczenie w menu Słowniki → Definicje dokumentów. Okno pozwala określić kolejność, z jaką program wyszuka i powiąże pozycje wyciągu z dokumentami WZ i zamówieniami od odbiorców. Dostępne wartości:
- Wg nrdokzew/id_nagl
- Wg opisu
- Wg procedury
- Wg powiązań (przy realizacja z bufora)
- Procedura definiowana – umożliwia dodanie procedury definiowanej do rozliczania dokumentów.
- Prefix dla id przelewu – należy wprowadzić prefix, po którym system będzie wyszukiwał w pliku dokumenty do rozliczenia
- Uwzględnij dok. późniejsze – umożliwia wyświetlenie dokumentów późniejszych (nowszych) podczas realizacji importu wyciągu bankowego. Może on przyjąć wartości:
- Nie – nie pokazuje dokumentów.
- Tylko na oknie rozrachunków – pokazuje dokumenty późniejsze, tylko gdy zaznaczony jest parametr Pokaż okno rozliczeń.
- Dla każdego typu wyszukiwania – pokazuje dokumenty późniejsze dla każdego wariantu wyszukiwania.
Parametr ten został przeniesiony z konfiguracji systemu: Ustawienia → Rozrachunki → Kasa, Bank, Inne → Podczas realizacji importu wyciągu bankowego dla “Nie rozliczaj, pokaż okno rozliczeń” pokaż dokumenty późniejsze (nowsze).
- Uwzględnij korekty – umożliwia podpowiadanie dokumentów z ujemną wartością, gdy podczas realizacji importu wyciągu bankowego otworzy się okno do ręcznego parowania rozliczeń:
- Nie – nie pokaże dokumentów z ujemną wartością.
- Tylko na oknie rozrachunków – pokazuje dokumenty z ujemną wartością tylko, gdy zaznaczony jest parametr Pokaż okno rozliczeń.
- Dla każdego typu wyszukiwania – pokazuje dokumenty z ujemną wartością dla każdego wariantu wyszukiwania.
- Pokaż okno rozliczeń – w przypadku, gdy podczas realizacji system nie znajdzie rozliczeń lub nie pokryją one w całości kwoty pozycji wyciągu, to wyświetlone zostanie okno z dokumentami do rozliczeniami.
- Realizuj wg daty wprowadzania – zaznaczenie opcji powoduje, że wszystkie pozycje wyciągu zostaną zrealizowane z datą, z którą użytkownik zrealizuje wyciąg. System zignoruje daty operacji zawarte w wyciągu. Brak zaznaczenia oznacza realizację pozycji wyciągu zgodnie z datami operacji.
- Wyślij email z potwierdzeniem o rozliczeniu – umożliwia automatyczną wysyłkę wiadomości e-mail z potwierdzeniem rozliczenia. Email zostanie wysłany, gdy podczas realizacji program powiąże spłaty Wg id przelewu. Działanie opcji jest zależne od ustawienia parametru Sposób wysyłania e-maili z potwierdzeniem przelewu dostępnego w menu System → Konfiguracja → Ustawienia → Rozrachunki → Przelewy.
Kolejność rozliczania dokumentów
W sekcji Szukaj do rozliczenia za pomocą opcji Dodaj (F3) i strzałek nawigacyjnych możliwe jest określenie parametrów oraz kolejności w jakiej system ma wyszukiwać dokumenty do rozliczenia z pozycjami wyciągu.
Po określeniu sposobu wyszukiwania rozliczeń w poniższym oknie system wyszukuje dokumenty do rozliczenia zgodnie z zadaną kolejnością – jeśli dany warunek nie zostanie spełniony lub zostaje kwota do rozliczenia to przechodzi do następnego kroku.
Przykład:
Ustalono kolejność:
Zgodnie z nią, jeśli system w na zakładce 2 Powiązania nie znajdzie rozliczeń lub rozliczenia te nie pokryją w całości kwoty pozycji wyciągu – to system przejdzie do wyszukiwania dokumentów wg kwoty, a w kolejnym kroku wg daty dokumentów.
Konfigurator importu do bufora IWB (Mt940)
W menu Słowniki → Słowniki rozrachunków znajduje się Konfigurator importu do bufora IWB (Mt940). Narzędzie zawiera opcje i parametry określające sposób realizacji pozycji wyciągów zaimportowanych do bufora.
W przypadku istniejących baz danych system automatycznie utworzy konfiguratory w oparciu o dotychczasowe ustawienia importu dla Mt940 określone w definicji banków (Słowniki → Definicje banków → zakładka 7 Import wyciągów). W przypadku wielu kont bankowych posiadających różne parametry realizacji wyciągów, powstanie tyle konfiguratorów ile wariantów ustawień funkcjonowało do tej pory. Nazwy powstałych konfiguratorów zawierać będą nazwy banków, których ustawienia zostały uwzględnione w danej konfiguracji.
Nowy konfigurator można utworzyć za pomocą opcji Dodaj (F3) lub Kopiuj.
W oknie edycyjnym konfiguratora znajdują się pola:
- Nazwa – nazwa własna konfiguratora, pole obowiązkowe.
- Aktywny – jego odznaczenie spowoduje brak możliwości przypisania konfiguratora w definicji banku.
- Plik MT940_2PCSQL.exe – pole służy do wskazania pliku programu do importu wyciągów bankowych. Zalecane jest wskazanie pliku znajdującego się lokalizacji dostępnej dla wszystkich użytkowników korzystających z importu.
- Import z – pole służy do wskazania formatu pliku importu z listy, odpowiedni dla danego banku, przekazywany do programu Mt940.
- Katalog pliku wejściowego – lokalizacja pliku z banku do przerobienia przez Mt940. Wskazanie znajdującego się w katalogu dostępnym dla wszystkich użytkowników korzystających z importu wyciągów bankowych może uprościć działanie importu w obrębie firmy.
- Plik txt – lokalizacja pliku wynikowego zaczytywanego do banku.
- Plik cd – lokalizacja pliku konfiguracyjnego.
- Kasuj „Plik txt” po zaimportowaniu – zaznaczenie spowoduje, że po wykonaniu importu system automatycznie skasuje plik wynikowy, co zapobiega nadpisywaniu danych przy kolejnych importach.
Bufor importu wyciągów bankowych
W oknie Bufor importu wyciągów bankowych, dostępnym w menu Dokumenty, wprowadzono zmiany w działaniu niektórych przycisków:
- Zrealizuj wyciąg
- Ustawienia
Dodatkowo w oknie Bufora importu wyciągów bankowych dodano opcje ułatwiające edycję wyciągu:
- w menu pod prawym przyciskiem myszy:
- Dodaj ręcznie – umożliwia ręczne wprowadzenie pozycji do bufora wyciągu
- Usuń zaznaczone (Ctrl+F8) – usuwa zaznaczone pozycje wyciągu w buforze. Opcja jest dostępna tylko dla niezrealizowanych wyciągów bankowych
- w oknie Wyciągi, uruchamianym za pomocą opcji Spis wyciągów (Ctrl+R) dodano opcję Wycofaj realizację z banku. Opcja jest dostępna tylko dla zrealizowanych wyciągów i powoduje usunięcie realizacji wybranego wyciągu, bez usuwania go z buforu.
Uprawnienia użytkowników do konfiguratora bufora IWB
Możliwe jest ograniczenie uprawnień użytkowników do opcji dotyczących konfiguratorów. W Module Administratora Słowniki → Grupy użytkowników w narzędziu Prawa do opcji rozbudowano drzewo uprawnień o gałęzie Konfigurator realizacji z bufora IWB oraz Konfigurator importu do bufora IWB (Mt940).